”Sote-uudistuksen tavoitteet eivät toteudu”

Keskustan varapuheenjohtaja, kansanedustaja Juha Rehula arvioi, että Sote-uudistuksen tavoitteet eivät toteudu.

Juha Rehula toteaa tiedotteessaan, että sote-uudistuksen välttämättömyydestä ja sen tavoitteista eli perusterveydenhuollon kuntoon laittamisesta, perusterveydenhuollon ja erikoissairaanhoidon välisten raja-aitojen poistamisesta ja hallinnon yksinkertaistamisesta vallitsee laaja yksimielisyys.

Torstaina peruspalveluministeri Susanna Huoviselle (sd.) luovutetulla esityksellä sote-uudistuksen tavoitteet eivät toteudu, niittaa Rehula.

– Sosiaali- ja terveyspalvelujen rapautuminen jatkuu, hallinto monimutkaistuu ja rahoituksen uudistaminen hankaloituu, hän sanoo.

Rehulan mielestä sote-palvelujen järjestämisvastuun pitäisi olla vain riittävän suurilla sote-alueilla. Nykyisten sairaanhoitopiirien pohjalle rakentaen olisi mahdollista saada aikaan toimivin ratkaisu.

– Nyt järjestäminen ollaan jakamassa sote-alueisiin ja perustason alueisiin. Vaarana on, että erikoissairaanhoidon ja vaativien sosiaalipalvelujen järjestäminen pirstoutuu, hän sanoo.

Rehulan sanoo asiantuntijoihin viitaten, että kuntayhtymämalli on osoittanut toimivuutensa erikoissairaanhoidossa ja muussa terveydenhuollossa.

– Jos perusterveydenhuolto ja vaativin sosiaalitoimi siirrettäisiin sairaanhoitopiireille, sote-uudistuksessa päästäisiin eteenpäin jo tällä vaalikaudella, hän uskoo.

Rehula valittaa sitä, että torstaina julkistetusta esityksestä puuttuvat myös taloudelliset laskelmat.

Rehula tarjoaa hallitukselle vaihtoehdoksi puolueensa kotikunta-maakuntamallia.

Lue myös: Sote-alueille esitetään vastuukuntamallia

Mainos