”Sote-uudistuksen lopputulos on nyt käsillä”

Ministerin mukaan palvelut ovat melkoisen sekaisin.
Vasemmalta ministerit Sari Essayah, Sanni Grahn-Laasonen ja Anders Adlercreutz. LEHTIKUVA / JUSSI NUKARI
Vasemmalta ministerit Sari Essayah, Sanni Grahn-Laasonen ja Anders Adlercreutz. LEHTIKUVA / JUSSI NUKARI

Sosiaaliturvaministeri Sanni Grahn-Laasonen (kok.) vastasi eduskunnan kyselytunnilla Li Anderssonin (vas.) kysymykseen hyvinvointialueiden rahoituksesta.

– Viime hallituksen aikana tehtiin sote-uudistus, jonka lopputulos on nyt meillä käsillä. Sote-palvelut ovat melkoisen sekaisin tällä hetkellä: perusterveydenhoitoon on vaikea päästä, hoitojonot kasvavat ja hoitovelkaa on koronan jäljiltä, Sanni Grahn-Laasonen sanoi.

Mainos - sisältö jatkuu alla

Hänen mukaansa ”tämän hallituksen tehtävä on pyrkiä korjaamaan sote-uudistusta niin, että se alkaisi toimia, vastata ennennäkemättömään hoitaja- ja ylipäätään työvoimapulaan, joka johtuu ikääntyvästä väestöstä ja eläköitymisestä”.

– Sen lisäksi meidän pitää pystyä ratkomaan nopeavaikutteisia toimia. Siinä yhtälössä yksi keino on se, että palautamme edellisen hallituksen jäljiltä leikatut Kela-korvaukset ja pyrimme Kela-korvausten nostamisella vaikuttamaan siihen, että hoitojonoja pystytään purkamaan ja että tätä koronan aikana kertynyttä hoitovelkaa saadaan purettua, että ihmiset pääsevät nopeasti lääkäriin, Grahn-Laasonen totesi.

Mainos - sisältö jatkuu alla

– Se on yksi toimi, ja se helpottaa kaikkia, koska se tekee myöskin tilaa julkiselle puolelle, siellä jonot helpottavat.

Isossa kuvassa sote-uudistuksen korjaaminen vaatii hänen mukaansa lukuisia toimia. Niihin kuuluvat myös niiden mitoitusten tarkastelu ”jotka edellinen hallitus teki ilman, että se varmisti rahoja ja sitä, että henkilöstö riittää”.

– Kyllä tässä on aika paljon korjattavaa, ja parhaamme teemme tilanteessa, jossa Suomen pitää myös välttää EU:n liiallisen alijäämän menettely.

Mainos