Sotapuheet kovenevat Venäjällä – koko Nato riisuttava aseista

Venäläiset propagandistit puhuvat jo kolmannesta maailmansodasta.
Venäjällä puhutaan Ukrainan lisäksi koko Naton riisumisesta aseista. LEHTIKUVA / RONI LEHTI
Venäjällä puhutaan Ukrainan lisäksi koko Naton riisumisesta aseista. LEHTIKUVA / RONI LEHTI

Ruotsin entinen pää- ja ulkoministeri Carl Bildt kommentoi sosiaalisessa mediassa  pätkää Rossija 1-televisiokanavan keskusteluohjelmasta.

– Venäjällä eräät mielipiteet koskien sotaa ovat koventumassa tunnustaen, että [Vladimir] Putin aloitti sodan Länttä vastaan, ja että itse Venäjän kohtalo saattaa olla vaakalaudalla. Arvelen kuulevamme lisää tämänkaltaista vielä tulevina viikkoina.

Mainos - sisältö jatkuu alla
Mainos - sisältö jatkuu alla

Venäjän ”erikoisoperaatiota” Ukrainassa käsittelevän keskustelohjelma juontaja Olga Skabejeva sanoo videolla seuraavasti:

– Ehkä on aika myöntää, että Venäjän erikoisoperaatio Ukrainassa on päättynyt siinä mielessä, että varsinainen sota on alkanut, itse asiassa vielä enemmän, kolmas maailmansota on alkanut. Me emme ole ainoastaan pakotettuja demilitarisoimaan Ukraina, vaan koko Nato.

Alkuperäisen suunnitelman mukaista vahvaa pääiskua ei koskaan toteutettu.
Venäjän vaunut häviävät yleensä taistelussa liikkuvuuden, suojauksen ja tähtäysjärjestelmien osalta.
Ufomainen laite lentää pidemmälle paremman aerodynamiikan avulla.
Mainos