Sotaa vastustanut pianisti kuoli vankilassa nälkään

Muusikko oli ollut viisi päivää juomatta ja syömättä.
Pavel Kushnir kuoli nälkälakkoonsa vankeudessa. LEHTIKUVA / HEIKKI SAUKKOMAA
Pavel Kushnir kuoli nälkälakkoonsa vankeudessa. LEHTIKUVA / HEIKKI SAUKKOMAA

Lahjakas venäläinen pianisti Pavel Kushnir kuoli vain 39-vuotiaana Birobidzhanin tutkintavankilassa Juutalaisten autonomisella alueella Venäjän Kaukoidässä 27. heinäkuuta 2024. Hän oli ollut nälkälakossa viisi päivää juomatta ja syömättä.

Kushnir oli marraskuusta 2022 lähtien julkaissut YouTubessa neljä videota, joissa hän runollisesti arvosteli Venäjän päättäjiä, politiikkaa, lakeja ja Ukrainan-vastaista sotaa. Hän oli myös julkaissut sodanvastaisen kirjan.

Kanavalla oli vain viisi tilaajaa, muttä tästä huolimatta FSB pidätti Kushnirin toukokuussa syyttäen tätä ”terroritekoihin” yllyttämisestä. Syytteen mukaan Kushnir  yllytti  ”syrjäyttämään väkivaltaisesti vallankumouksen avulla Venäjän perustuslaillisen järjestyksen”,  Toukokuusta lähtien Kushnir oli odottanut kuulusteluja ja tuomiota.

Alkujaan tambovilainen Kushnir oli valmistunut Moskovan konservatoriosta. Hän toimi kauan pianistina Kurskin ja Kurganin filharmonisissa orkestereissa, kunnes vuonna 2023 hänet siirrettiin syrjäisen Birobidzhanin filharmoniseen orkesteriin.

 

 

Venäläisiä sotilasajoneuvoja on maalattu seepran väreihin mustavalkoisin raidoin.
Ukraina osui lennokeilla ohjuskorvettiin Pietarissa.
Venäjän nykyinen sotastrategia ei riitä tuomaan voittoa Ukrainassa.
Mainos