Sjarhei Tshihanouski ja Svjatlana Tsihanouskaja. AFP / LEHTIKUVA / PETRAS MALUKAS

Vangittu oppositiojohtaja oli ensin uskonut puheita fasisteista – taksikuski paljasti valheet

Valko-Venäjällä vapautettu Sjarhei Tsihanouski muistelee poliittista heräämistään.
MAINOS (artikkeli jatkuu alla)

Valko-Venäjän oppositiojohtaja Sjarhei Tsihanouski vapautettiin kesäkuussa vankilasta ja hänet vietiin Liettuaan. Hän on nykyisen oppositiojohtaja Svjatlana Tsihanouskajan aviomies.

Sjarhei Tsihanouski muistelee Dagens Nyheterin haastattelussa poliittista heräämistään.

Vielä vuoteen 2019 asti hän oli menestynyt yrittäjä, jolla oli oma tuotantoyhtiö. Yrityksen toimistoja oli Minskissä, Moskovassa ja Kiovassa. Hän kertoo eläneensä venäläisen propagandan kuplassa.

– Emme ole olleet alusta asti poliittisia. Kun venäläiset tv-kanavat alkoivat levittää valheita fasisteista Ukrainassa, uskoimme niitä. Olimme aiemmin matkustaneet lomille Kiovan kautta, mutta nyt aloimme vältellä sitä, Tsihanouski muistelee.

Pariskunta oli kuitenkin vuonna 2018 läpikulkumatkalla Kiovassa. Sjarhei Tsihanouski kysyi taksikuskilta, pitävätkö Venäjän television väitteet ukrainalaisten natsien soihtukulkueista paikkansa.

Taksinkuljettaja pysäytti auton ja soitti tuttavalleen. Tsihanouski muistelee kuljettajan päivitelleen puhelimessa, että ”voitko kuvitella? Valkovenäläiset luulevat, että Ukraina on täynnä natseja!”

– Sen jälkeen aloin ottaa selvää siitä, mitä Ukrainassa oikeasti tapahtuu, ja lukea ukrainalaisia medioita. Ja ymmärtää, miten asiat oikeasti olivat, Sjarhei Tsihanouski kertoo DN:lle.

Hänen mukaansa yllättävää ei ole se, että monet venäläiset uskovat propagandaan.

– Tiedän, että te lännessä pidätte venäläisiä vastuullisina sodasta. Mutta heidät on aivopesty. Jos ei näe tai kuule mitään muuta, alkaa lopulta pitää valheita mahdollisina. Valko-Venäjän valtiolliset televisiokanavat toistavat samoja valheita kuin venäläiset, hän sanoo.

Sjarhei Tsihanouski kertoo haastattelussa myös suhteistaan Venäjän oppositiohahmoihin. Hänen vapautumisensa yhteydessä venäläisen oppositiovaikuttaja Aleksei Navalnyin leski Julija Navalnaja onnitteli häntä.

– Navalnyi tuki minua eläessään YouTube-kanavallaan. Olin siitä erittäin iloinen. Mutta tällä hetkellä Venäjän oppositioon liittyy liikaa epävarmuustekijöitä. En esimerkiksi tiedä, mitä he todella ajattelevat Krimistä. Minulle on selvää, että jokainen senttimetri Krimistä kuuluu Ukrainalle, Sjarhei Tsihanouski sanoo.

MAINOS (sisältö jatkuu alla)
Uusimmat
MAINOS (sisältö jatkuu alla)
MAINOS

Opi sukeltamaan, ajattele kuin valkohai!

Suositut sukelluskurssit kokeneiden ammattilaisten johdolla. Verkkokaupassamme voit räätälöidä itsellesi sopivan paketin.
Tarjous

MUISTA LOGO!

Oy Sarin sukellus Ab
Roihupellon maauimala, Niinistö

Hyvä Verkkouutisten lukija,

Kehitämme palveluamme ja testaamme uusia sisältöformaatteja erityisesti mobiililaitteille. Haluaisitko osallistua testiin tässä ja nyt? Se vie vain muutaman minuutin.

(Uusi sisältö aukeaa painiketta klikkaamalla)