Sisäministerin mukaan turva-alalla on vakavia ongelmia

Krista Mikkonen toteaa, että kansalaisten on voitava luottaa turvallisuusalan toimijoiden ammattitaitoon.
Sisäministeri Krista Mikkonen. LEHTIKUVA/ANTTI AIMO-KOIVISTO
Sisäministeri Krista Mikkonen. LEHTIKUVA/ANTTI AIMO-KOIVISTO

– Espoon Ison Omenan kuolemantapaus on järkyttävä. Poliisi tutkii parhaillaan myös useita aiemmin tapahtuneita pahoinpitelyjä, joissa epäiltyinä on yksityisten turvallisuusalan yritysten työntekijöitä. Alalla on vakavia ongelmia, joihin on puututtava, sisäministeri Krista Mikkonen (vihr.) kirjoittaa Twitterissä.

Hän toteaa, että kansalaisten on voitava luottaa turvallisuusalan toimijoiden ammattitaitoon.

Mainos - sisältö jatkuu alla

– Oli kyse viranomaisista tai yksityisten turvallisuusyritysten työntekijöistä. Koulutuksella ja valvonnalla on varmistettava, ettei liiallista voimankäyttöä tai aseman väärinkäyttöä tapahdu.

Mainos - sisältö jatkuu alla

Mikkonen kertoo pyytäneensä viime viikolla poliisihallitukselta selvitystä siitä, miten poliisi valvoo turvallisuusalan yritysten ja yksittäisten vartijoiden toimintaa.

– Selvityksen pohjalta arvioidaan jatkotoimenpiteet. Alan koulutusvaatimuksista on päätetty edellisen kerran vuonna 2016.

Mainos - muuta luettavaa
Mainos