Sinuhe Wallinheimo: Eduskunnan päätösvaltaa ei saa ulkoistaa järjestöille

Kansanedustajan mukaan hallitus ei voi perääntyä työuudistuksissa.
Lakkovahteja. LEHTIKUVA / MARKKU ULANDER
Lakkovahteja. LEHTIKUVA / MARKKU ULANDER

Kokoomuksen kansanedustaja Sinuhe Wallinheimon mukaan työmarkkinauudistukset pitää tehdä, jotta hyvinvointipalvelut saadaan turvattua korkeammalla työllisyysasteella.

Ammattiyhdistysliike vastustaa parhaillaan poliittisilla lakoilla hallituksen uudistuksia.

– Vastustus uudistuksille ei ole uusi ilmiö. Työmarkkinajärjestöjen menneeseen tarrautuminen ja lakkoilu eivät siis tulleet yllätyksenä, Wallinheimo kirjoittaa Keskisuomalaisessa julkaistussa mielipidekirjoituksessaan.

Talousvaikeuksissa painiskeleva Suomi tarvitsee hänen mukaansa tällä hetkellä lisää työtä ja yrittämistä.

– Tähän ympäristöön lakkoilu on erittäin huono vaihtoehto, Wallinheimo toteaa.

Työntekijäjärjestöt ovat syyttäneet hallitusta siitä, että työelämäuudistuksia runnotaan väkisin läpi.

– Jokaisessa hallituksen uudistuksessa on tietenkin tavoiteltava kolmikantaista yhteistyötä, missä kaikkien osapuolten näkemyksille annetaan painoarvoa, mutta eduskunnan päätösvaltaa ei saa ulkoistaa, Wallinheimo kirjoittaa.

– Vastuullinen hallitus ei voi laiminlyödä tilaisuutta kääntää Suomen talouden suuntaa, vaikka se vaatisikin epämiellyttäviä päätöksiä. Ei näitä tehdä suosion, vaan Suomen tähden.

Työtuomioistuin on tuominnut ammattijärjestö OAJ:n 10 000 euron sakkoihin liian aikaisin annetuista lakkovaroituksista.
Mainos