Teknologiayritys HP:n tilaama ja tutkimusyhtiö Verianin toteuttama tuore Tekoäly 2025 -tutkimus kertoo, että yli puolet tietotyöläisistä käyttää tekoälyä viikoittain.
Useimmat ovat tutkimuksen mukaan opetelleet käyttämään uusia työkaluja itse. Samaan aikaan työntekijät kokevat, että tekoäly säästää aikaa, tehostaa työtä ja parantaa työn laatua. Lähes puolet (49 prosenttia) haluaisi hyödyntää sitä nykyistä enemmän, jos saisivat siihen selkeät raamit ja luvan.
– Tekoäly ei ole enää tulevaisuuden lupaus, vaan tämän päivän työväline. Ongelma ei ole teknologia, vaan sen ympäriltä puuttuva rakenne. Työntekijät ovat jo valmiita, mutta johtaminen ja ohjeistus eivät ole pysyneet mukana. Kun ihmiset joutuvat opettelemaan yksin, syntyy eriarvoisuutta osaamisessa ja epävarmuutta siitä, mikä on sallittua”, sanoo HP:n maajohtaja Vesa Jukonen tiedotteessa.
Yli 70 prosenttia tutkimuksen vastaajista kokee, että tekoäly tehostaa työtä, ja kuusi kymmenestä (61 prosenttia) sanoo sen parantavan työn laatua. Moni kuvaa tekoälyn tuovan arkeen sujuvuutta ja vapauttavan aikaa keskittymiseen ja ideointiin.
Samalla tutkimus paljastaa, että tekoälyn käyttö on edelleen enimmäkseen pintapuolista: sitä hyödynnetään pääasiassa tekstin muotoiluun, tiedonhakuun ja ideointiin, kun taas analytiikka, päätöksenteon tuki ja asiakastyö ovat vasta nousemassa käyttöön.
Tutkimuksen mukaan tekoälyn hyödyntämistä rajoittaa ennen kaikkea epävarmuus sen luotettavuudesta ja tietoturvasta. 84 prosenttia vastaajista kertoo olevansa huolissaan tekoälyn tuottaman tiedon paikkansapitävyydestä ja 81 prosenttia tietoturvariskeistä. Huoli korostuu erityisesti niillä, jotka eivät ole saaneet tekoälykoulutusta tai organisaationsa selkeitä ohjeita käyttöön.
Moni työntekijä kokee, ettei tiedä, mitä tietoja tekoälyyn on turvallista syöttää, mikä saa osan välttämään sen käyttöä kokonaan.
Työntekijät kaipaavat tukea
Tulosten perusteella suomalaiset työntekijät haluavat käyttää tekoälyä entistä enemmän, mutta kokevat tarvitsevansa siihen selkeämpää tukea.
Vain reilulle kolmannekselle vastaajista (40 prosenttia) on tarjottu työpaikallaan sisäisiä esityksiä tai kursseja tekoälyn käyttöön, ja vain joka viidennelle ulkoisia kursseja. Noin puolet (49 prosenttia) vastaajista on opetellut taidot itse. Tämä näkyy siinä, että vaikka tekoäly koetaan hyödylliseksi, sen käyttö jakautuu epätasaisesti: osa on jo arjen superkäyttäjiä, osa ei ole vielä aloittanut.
– Kun ohjeistus, osaaminen ja luottamus ovat kunnossa, tekoäly ei ainoastaan tehosta työntekoa vaan se tekee siitä mielekkäämpää. Kun ihmiset kokevat työnsä merkitykselliseksi ja sujuvaksi, he ovat innovatiivisempia, joustavampia ja tuottavampia. Työn mielekkyys ei ole pehmeä arvo, vaan todellinen tuloksen ajuri, Jukonen sanoo.
Tekoäly 2025 -tutkimus toteutettiin HP:n toimeksiannosta tutkimusyhtiö Verianin toteuttamana syyskuussa 2025. Kyselyyn vastasi 1024 suomalaista tietotyöläistä eri toimialoilta. Tutkimuksessa selvitettiin tekoälyn käyttöä, asenteita, koulutusta ja johtamisen roolia suomalaisessa työelämässä. Tulokset edustavat suomalaista tietotyöväestöä.





