Rajatarkastuksia Saksan ja Puolan välisellä rajalla. / AFP / LEHTIKUVA / JOHN MACDOUGALL

Saksassa aiotaan radikaalia muutosta turvapaikkoihin

Nykyisen järjestelmän sanotaan johtavan väärinkäytöksiin ja vaarantavan maan sisäisen turvallisuuden.
MAINOS (artikkeli jatkuu alla)

Saksan tulevan liittokansleri Friedrich Merzin kerrotaan käyvän epävirallisia keskusteluita Puolan, Tsekin, Itävallan, Sveitsin ja Ranskan kanssa pakolaisvirtojen rajoittamiseksi. Bild-lehden mukaan Saksan työstämä ”salainen suunnitelma” mahdollistaisi siirtolaisten käännyttämisen rajalla. Sen yksityiskohdista ei ole kuitenkaan tietoa.

Taustalla on Puolan pääministeri Donald Tuskin EU:lle laatima raportti, jossa laitonta maahanmuuttoa kuvaillaan uhkaksi koko unionin turvallisuudelle ja alueelliselle koskemattomuudelle. Tuskin mukaan EU:n ulkopuolisia maita pitää painostaa kaikin keinoin ottamaan takaisin käännytetyt kansalaisensa.

Saksan tulevalla hallituksella on painetta ryhtyä asian suhteen toimeen, sillä Friedrich Merz lupasi vaalikampanjan aikana pysäyttää kaiken laittoman maahanmuuton Saksan rajoille. Raivoa on herättänyt muun muassa tapaus, jossa kielteisen turvapaikkapäätöksen saanut afganistanilainen mies puukotti lapsen kuoliaaksi tammikuussa Aschaffenburgin kaupungissa.

Merz sanoi Telegraph-lehden mukaan estävänsä kaikkien turvapaikanhakijoiden pääsyn maahan heti ensitoimenaan. Hallitusneuvotteluissa CDU sitoutui käännyttämään maahanmuuttajia vain yhteisymmärryksessä EU-naapurimaiden kanssa.

Saksan poliisi kertoo havainneensa 86 000 laitonta rajanylitystä lokakuun 2023 jälkeen, jolloin maassa otettiin käyttöön rajatarkastukset. Noin 2 000 ihmissalakuljettajaa on pidätetty. Syyskuun 2024 jälkeen Saksan rajoilla on käännytetty 50 000 henkilöä.

Dublin-asetuksen mukaan turvapaikkahakemukset pitäisi käsitellä jo ensimmäisessä maassa, mutta Saksan mukaan näitä sääntöjä ei toimeenpanna unionin ulkorajoilla. Itävallan hallitus uhkasi aiemmin olla ottamatta vastaan Saksan rajalla käännytettyjä maahanmuuttajia.

Saksan maahanmuutto- ja pakolaisviraston johtaja Hans-Eckhard Sommer otti aiheeseen kantaa esittämällä yksilöllisen turvapaikkaoikeuden korvaamista humanitaarisella harkinnalla. Hänen mukaansa EU-tasoiset sopimukset eivät riitä hakijamäärien rajoittamiseksi. Ehdotettua muutosta on kuvailtu saksalaismedioissa radikaaliksi.

– Meidän on vapautettava itsemme aiemmista ajattelutavoista, Sommer sanoi Konrad Adenauer -säätiön tilaisuudessa pitämässään puheenvuorossa.

Hänen mukaansa nykyinen järjestelmä johtaa laajoihin väärinkäytöksiin sekä vaarantaa maan sisäisen turvallisuuden ja sosiaalisen koheesion.

Saksa voisi jatkossa päättää, ketkä turvapaikanhakijoista päästetään maahan ja milloin. Aiemman järjestelmän myötä Saksa on ottanut suhteessa muita enemmän turvapaikanhakijoita ja myöntänyt oleskeluluvan miljoonille. Ehdotettu muutos luultavasti vaatisi Saksan perustuslain muuttamista.

Saksa on yrittänyt rajoittaa turvapaikanhakijoiden virtoja jo vuosikymmenen ajan muun muassa solmimalla sopimuksia Turkin kanssa. Tavoitteessa ei ole toistaiseksi onnistuttu.

Poimintoja videosisällöistämme
MAINOS (sisältö jatkuu alla)
Uusimmat
MAINOS (sisältö jatkuu alla)
MAINOS

Opi sukeltamaan, ajattele kuin valkohai!

Suositut sukelluskurssit kokeneiden ammattilaisten johdolla. Verkkokaupassamme voit räätälöidä itsellesi sopivan paketin.
Tarjous

MUISTA LOGO!

Oy Sarin sukellus Ab
Roihupellon maauimala, Niinistö

Hyvä Verkkouutisten lukija,

Kehitämme palveluamme ja testaamme uusia sisältöformaatteja erityisesti mobiililaitteille. Haluaisitko osallistua testiin tässä ja nyt? Se vie vain muutaman minuutin.

(Uusi sisältö aukeaa painiketta klikkaamalla)