Saattue liekeissä, Ukraina iski hyökkääjän huoltoon

Vastaiskujen arvioidaan hidastaneen Venäjän hyökkäystä Donbassin alueelle.
Venäjän sotilasajoneuvoja tulessa. / Yuriy Mysiahin / Telegram
Venäjän sotilasajoneuvoja tulessa. / Yuriy Mysiahin / Telegram

Ukrainan ja Venäjän joukot ovat taistelleet viime viikkojen aikana kiivaasti Donetskin ja Luhanskin alueilla.

Hyökkäyksen on arvioitu hidastuneen vahvan vastarinnan seurauksena. Ukrainan asevoimat on tehnyt onnistuneita vastahyökkäyksiä Harkovan luona, mikä voi uhata hyökkääjien huoltolinjoja etelään tai pakottaa vetämään joukkoja muille rintamanosille.

Aluetta puolustavat muun muassa 57. motorisoitu prikaati ja 128. vuoristoprikaati, jotka ovat julkaisseet sosiaalisessa mediassa runsaasti videoita tuhoamistaan sotilasajoneuvoista. Maan asevoimat ilmoittaa tuhonneensa kuluvalla viikolla hyökkääjän huoltokolonnan, joka kuljetti ammuksia ja polttoainetta Harkovan seudulla.

Lennokin kuvaaman videon perusteella useat ajoneuvot olivat liekeissä paikallisen maantieristeyksen lähellä. Laaja tulipalo synnytti lukuisia toissijaisia räjähdyksiä.

Ukrainan on kerrottu iskeneen myös Belgorodin alueella sijaitsevia öljyvarastoja vastaan, mikä on osaltaan heikentänyt joukkojen huoltotilannetta. Ukrainan yleisesikunnan mukaan Venäjän päähyökkäys on suuntautunut Izjumin kaupungista lounaaseen.

Alueelle on siirretty maahanlaskujoukkoja ja osia 1. panssariarmeijasta sekä ainakin neljästä muusta armeijasta. Venäläisjoukkojen arvioidaan kärsineen raskaita tappioita epäonnistuneissa hyökkäyksissä.

Lisäksi Euroopan puolustustuotanto on kirjavaa ja kukin maa suojelee omia yrityksiään.
Presidenttien on määrä tavata Nato-kokouksen yhteydessä ja keskustella keinoista sodan lopettamiseksi.
Puolustaja menetti kaupungin talvella, mutta jatkaa edelleen hyökkääjän asemien tuhoamista kaupungissa.
Mainos