Ruotsissa vireillä uusi vakoiluoikeudenkäynti – USA:ta pidetty ajan tasalla

Venäläistaustaisen miehen epäillään kiertäneen pakotteita sekä vakoilleen Ruotsia ja Yhdysvaltoja.
Kulissiyritysten verkoston epäillään vieneen teknologia Venäjälle. LEHTIKUVA / JUSSI NUKARI
Kulissiyritysten verkoston epäillään vieneen teknologia Venäjälle. LEHTIKUVA / JUSSI NUKARI

Lokakuussa 2022 pidätetty Ruotsin ja Venäjän kaksoiskansalainen on joutumassa syytteeseen vakoilusta, uutisoi Expressen. 60-vuotiaan miehen epäillään vakoilleen Ruotsia ja Yhdysvaltoja yhdeksän vuoden ajan Venäjän sotilastiedustelu GRU:n  hyväksi.

Epäilty ja tämän vaimo pidätettiin Expressenin mukaan laajassa ”spektaakelimaisessa” poliisioperaatiossa Tukholman seudulla viime syksynä. Vaimo on sittemmin vapautettu, eikä häntä epäillä rikoksesta. Expressenin tietojen mukaan Ruotsin turvallisuuspoliisi Säpo on tehnyt tutkinnan aikana tiivistä yhteistyötä Yhdysvaltojen liittovaltion keskusrikospoliisin kanssa.

Sekä Ruotsin että Yhdysvaltojen puolustusvoimien johtoa on pidetty ajan tasalla tutkinnasta, lehti paljastaa.

Pidätetyn miehen epäillään olleen keskeinen tekijä valeyhtiöiden ja kulissiyritysten venäläisessä verkostossa, jonka ainoana tehtävänä on ollut komponenttien ja puolustusteknologian vieminen Venäjälle pakotteita kiertämällä.

– Emme voi sulkea pois sitä, etteikö osa Venäjälle viedyistä tuotteista olisi maan sotakoneiston käytössä Ukrainassa, nimetön tutkintaa tunteva lähde kertoo Expressenille.

Syyttäjäviraston muistiossa tapauksen kuvaillaan sisältävän ”Ruotsin ja Yhdysvaltojen turvallisuuteen suoraan liittyvää runsasta ja arkaluontoista materiaalia”. Miehen GRU-yhteistyön epäillään alkaneen vuonna 2013, vuosi sen jälkeen kun hän sai Ruotsin kansalaisuuden.

Mies itse kiistää rikoksen.

Kun venäläinen päätti antautua ukrainalaisille Pokrovskissa, yritti omat surmata hänet droonilla.
Humalainen tankkaaja löi naista, toista uhattiin kuorma-autolla. Polttoainepula kysyy kärsivällisyyttä ja polkupyörää.
Vainikkalan raja-asemalla liikenne jatkuu, ja Viro ja Latvia ryhtyivät valmistelemaan nyt päättyvän rahtiliikenteen lopettamista itse jo viime vuonna.
Mainos