Päivittäistavaroiden vähittäismyynnin arvo oli vuoden 2023 marraskuussa 1,8 miljardia miljoonaa euroa, mikä oli 4,1 prosenttia enemmän kuin vuoden 2022 marraskuussa.
Päivittäistavaroiden hinnat nousivat marraskuussa 3,7 prosenttia vuoden 2022 marraskuusta. Elintarvikkeiden ja alkoholittomien juomien hinnat nousivat kolme prosenttia. Alkoholijuomien ja tupakan hinnat nousivat samaan aikaan 5,7 prosenttia ja käyttötavaroiden hinnat 4,3 prosenttia vuoden takaisesta.
Kaikkien kuluttajahintojen vuosimuutos eli inflaatio oli Tilastokeskuksen mukaan marraskuussa 3,3 prosenttia. Lokakuussa inflaatio oli 4,9 prosenttia. Inflaation hidastuminen lokakuusta marraskuulle johtui muun muassa sähkön hinnan laskusta.
– Marraskuussa ruoan hintatason nousu hidastui edelleen. Samalla ensimmäistä kertaa noin kahteen vuoteen päivittäistavarakaupan myynnin kasvu oli suurempaa kuin hintojen nousu. Onkin mielenkiintoista tammikuun lopussa nähdä, miten joulun ajan ruokakauppa sujui ja jatkuuko kehitys samanlaisena, Päivittäistavarakauppa ry:n toimitusjohtaja Kari Luoto sanoo tiedotteessa.
Päivittäistavaroiden myynti kasvoi marraskuussa eniten suurmyymälöissä, yhteensä 6,2 prosenttia vuodentakaisesta. Suurten ja pienten supermarkettien myynti kasvoi. Valintamyymälöiden myynti laski reilut puolitoista prosenttia. Pienmyymälöiden myynti laski 2,8 prosenttia.
Päivittäistavaroiden hinnat nousivat vuoden 2023 tammi-marraskuussa yhteensä 9,2 prosenttia vuoden 2022 vastaavasta ajanjaksosta. Elintarvikkeiden ja alkoholittomien juomien hinnat nousivat 9,7 prosenttia ja alkoholijuomien ja tupakan hinnat 6,0 prosenttia. Käyttötavaroiden hinnat nousivat tammi-marraskuussa 10,7 prosenttia vuodentakaisesta.
Päivittäistavarakauppa ry:n jäsenyritysten kuukausittaisten myyntitietojen tilastointi toteutetaan Tilastokeskuksessa.
