Kokoomusnuorten varapuheenjohtaja Martti Paldanius arvioi, että suuri osa oikeistolaisista suomenruotsalaisista nuorista on viime vuosina löytänyt poliittisen kotinsa kokoomusnuorista.
– Trendi ei ole yllättävä, sillä RKP-nuoret kaahaavat laitavasemmalle ja hylkäävät porvarillisen perinteen, Paldanius kirjoittaa viestipalvelu X:ssä.
Paldanius viittaa julkaisussaan Ilta-Sanomien sunnuntaiseen uutiseen RKP-nuorten kannanotosta. Nuorisojärjestö katsoo, ettei RKP:n pitäisi enää tulevaisuudessa lähteä samaan hallitukseen perussuomalaisten kanssa. RKP-nuorten mukaan perussuomalaisten politiikka on ”mahdottomassa ristiriidassa” RKP:n kanssa.
RKP-nuoret määrittelee itsensä sosiaaliliberaaliksi järjestöksi. Se kertoo politiikkansa kulmakiviksi muun muassa liberalismin, tasa-arvon, monikielisyyden ja ihmisoikeudet. Järjestön mukaan ihmisoikeuksista ei tehdä kompromisseja. Talouspolitiikassa se puolestaan korostaa yrittäjyyttä ja elinvoimaista taloutta.
Hallitusyhteistyöstä tullut RKP:n kiistakysymys
RKP ja perussuomalaiset ovat istuneet samalla hallituspohjalla Petteri Orpon (kok.) hallituksessa vuodesta 2023. Puolueiden välillä on kuitenkin ollut vaalikauden aikana näkyviä erimielisyyksiä muun muassa maahanmuuttoon ja vähemmistökysymyksiin liittyvissä asioissa.
RKP-nuoret on arvostellut perussuomalaisia jo aiemmin. Järjestö syytti joulukuussa 2025 perussuomalaisia hallituksen yhteisten pelisääntöjen rikkomisesta ja vaati konkreettisia seurauksia puolueen kansanedustajien toiminnasta.
On ollut ilo huomata viime vuosina, kuinka suuri osa oikeistolaisista suomenruotsalaisista nuorista on löytänyt poliittisen kotinsa Kokoomusnuorista. Trendi ei ole yllättävä, sillä RKP-nuoret kaahaavat laitavasemmalle ja hylkäävät porvarillisen perinteen.https://t.co/co8S01DfKc
— Martti Paldanius (@MarttiPaldanius) October 18, 2026