RKP:n Anna-Maja Henriksson: Olemme vakavissamme täällä

Puoluejohtaja muistuttaa, ettei hallitusneuvotteluissa mikään puolue saa kaikkea haluamaansa läpi.
Anna-Maja Henriksson. LEHTIKUVA / EMMI KORHONEN
Anna-Maja Henriksson. LEHTIKUVA / EMMI KORHONEN

RKP:n puheenjohtaja Anna-Maja Henriksson toivoo, että hallitusneuvotteluissa saadaan sovittua yhteiset pelisäännöt, jotta neuvotteluissa voidaan mennä eteenpäin.

– Meillä on todella tärkeä työ edessämme ja kaikki energia pitäisi laittaa siihen, Henriksson sanoi toimittajille Säätytalolla maanantaina.

Hän viittaa viikonlopun aikana nousseeseen kiivaaseen keskusteluun, jossa perussuomalaisten kansanedustaja arvosteli RKP:tä sosiaalisen median julkaisussaan.

Henrikssonin mukaan kaikkien hallitusneuvotteluihin osallistuvien puolueiden tavoitteena on muodostaa enemmistöhallitus.

– Olemme vakavissamme täällä ja haluamme ohjelman, joka on hyväksi Suomelle.

Hän painotti, että jokaisen kansanedustajan tulisi myös tietää, ettei neuvotteluissa mikään puolue voi sanella muille ehtoja ja viedä kaikkia haluamiaan asioita läpi.

– Kukaan ei voi sanella eikä kukaan voi saada kaikkea mitä haluaa.

LUE MYÖS:
Petteri Orpo: Meillä on isoja asioita ratkaistavana

Kansanedustajan mukaan rehellisesti epäonnistuneella yrittäjällä tai ylivelkaantuneella ihmisellä tulisi olla uusi mahdollisuus.
Pääministerin mukaan hankkeen tavoitteena on luoda edellytykset korkean tason urheilu- ja kulttuuritapahtumille.
Mainos