Ranskalaisherkkuja nauttiva Kim Jong-un kutsuu tuontituotteita sairaudeksi

Pohjois-Korean etuoikeutetulle eliitille virtaa luksustavaraa kansainvälisistä pakotteista huolimatta.

Pohjois-Korean johtaja Kim Jong-un tuomitsee tuontituotteiden kuluttamisen. Kimin mukaan tuontitavaroiden suosiminen on ”sairaus”, joka pitää hävittää, kertoo International Business Times viitaten Pohjois-Korean valtion KCNA-uutistoimistoon.

Kimin kannanotto julkaistiin Korean ammattiliittojen keskusjärjestön kokouksessa. Tällä viikolla julkaistujen mediatietojen mukaan Kimin paino jatkaa nousemistaan, koska hän kuluttaa ylenpalttisesti ranskalaisia viinejä ja sveitsiläisiä juustoja.

Mainos - sisältö jatkuu alla

– Pohjois-Korean työläisten on ylläpidettävä isänmaan kunniaa ja kansalaisten osaamista ja tehtävä ylpeästi ja rohkeasti omin käsin parempia tuotteita kuin muissa maissa. Siten tuontitavaroiden luoma sairaus voidaan hävittää, Kim totesi KCNA:n julkaisemassa kirjeessä.

Pohjois-Korea kiertää jatkuvasti kansainvälisiä pakotteita. Salamyhkäinen Osasto 39 vastaa varojen ja luksuksen järjestämisestä Pohjois-Korean eliitille. Verkkouutiset kertoi asiasta tässä.

Mainos - sisältö jatkuu alla

Korkea-arvoiset virkailijat ovat vastuussa luksustuotteiden järjestämisestä maan eliitille.

YK:n Pohjois-Korealle asettamat pakotteet kieltävät ylellisyystuotteiden viennin maahan. Silti Pohjois-Korean silmäätekeville virtaa luksusta.

– Jos Kim Jong-Un haluaa luksuskellon, virkailija ostaa sen itselleen Italiasta tai Ranskasta. Pienet tavaramäärät menevät ongelmitta läpi vientitarkastuksista, kertoo osasto 39:n entinen työntekijä Choi Kun-Chol.

Mainos