Yle/Taloustutkimuksen uusi puoluekannatusmittaus kertoi perussuomalaisten kannatukseksi 24.3 prosenttia, kokoomuksen 18.6 prosenttia, vihreiden 13.9 prosenttia, SDP:n 13.2 prosenttia ja keskustan 10.6 prosenttia.
Verkkouutisten vaalipiirikohtaisten laskelmien mukaan kannatukset merkitsisivät mittavia muutoksia eduskunnan koostumuksessa.
Edustajapaikat jakautuisivat seuraavasti (muutos eduskuntavaalituloksesta 4/2019):
PS 57 (+18)
Kokoomus 39 (+1)
Vihreät 28 (+8)
SDP 28 (-12)
Keskusta 23 (-8)
Vas 16 (-)
RKP 8 (-1)
KD 0 (-5)
LN 0 (-1)
Kokoomus olisi kannatuskasvusta huolimatta saamassa vain yhden lisäpaikan, joka tulisi Kaakkois-Suomesta. Toisaalta vain noin puolen prosenttiyksikön lisäkannatus kokoomukselle tarkoittaisi ilmeisesti kolmea seuraavaa lisäpaikkaa. Puolueella on neljässä vaalipiirissä ensimmäinen ”kärkkyjä” valintarajan alapuolella, kun muut vaalipiirit jakautuvat tasaisesti eri puolueille.
Keskusta on hyvin lähellä putoamista 20 paikkaan.
PS tarvitsisi 25 prosentin kannatuksen kahteen seuraavaan lisäpaikkaansa.
Puolueiden kannatuksessa tapahtuu nyt samaan aikaan monia muutoksia, jotka eivät riipu toisistaan. Niiden vuoksi voi tulla yllättäviäkin paikkamuutoksia, jopa suuntaan, joka olisi päinvastainen kuin prosenttikannatus.
Kumpi hurjempi luku? PS:n mojoma 24,3% vai keskustan kaikkien aikojen pohja 10,6%?
Kokoomukselle pomppu ylöspäin tuosta iänikuisesta noin 17%:n tasosta 18,6%:iin.
PS voi olla Lipposen SDP 1990-luvun alussa.
Ylen gallupissa puoluekantansa kertoi 70,1%.https://t.co/Zrho2CAksr pic.twitter.com/cu3V2nHRog
— Jukka Manninen (@Jukka_Manninen) December 5, 2019