Rajavartiolaitos uskoo Suomen ilmatilaa loukanneiden droonien olleen peräisin Ukrainasta

Alustavien tutkintatoimien perusteella droonit lensivät etelästä kohti koillista.
Merta Virolahden edustalla 22. toukokuuta 2024. LEHTIKUVA / JUSSI NUKARI
Merta Virolahden edustalla 22. toukokuuta 2024. LEHTIKUVA / JUSSI NUKARI

Rajavartiolaitoksen Suomenlahden merivartiosto jatkaa esitutkintaa 3.5. tapahtuneista ulkomaalaisten droonien eli miehittämättömien ilma-alusten epäillyistä Suomen ilmatilan loukkauksista.

Esitutkinnassa saatujen tietojen perusteella miehittämättömien ilma-alusten arvioidaan erittäin suurella todennäköisyydellä olleen peräisin Ukrainasta, Rajavartiolaitos kertoo tiedotteessa.

Alustavien tutkintatoimien perusteella ilma-alukset ovat lentäneet etelästä kohti koillista. Ilma-alukset poistuivat Rajavartiolaitoksen mukaan Suomen ilmatilasta Venäjälle, mutta alusten mahdollinen päätymispaikka ei ole tiedossa. 

Asiaa tutkitaan erillisenä tutkintakokonaisuutena osana 29.3. Suomeen pudonneita miehittämättömiä ilma-aluksia koskevaa esitutkintaa.

Keskusrikospoliisi ja Rajavartiolaitos ovat perustaneet yhteisen tutkintaryhmän maaliskuussa sattuneiden tapausten selvittämiseksi. Keskusrikospoliisi tutkii asiaa törkeänä yleisvaaran tuottamuksena ja Rajavartiolaitos vastaa alueloukkausten tutkinnasta. 

Asiasta ei Rajavartiolaitoksen mukaan ole tässä vaiheessa esitutkintaa muuta tiedotettavaa.

Ukraina iski varhain sunnuntaina Suomenlahdella sijaitsevaan Koiviston öljysatamaan. Ainakin yksi ohjuskorvetti ja yksi öljytankkeri vaurioituivat iskussa. Myös sataman infrastruktuuri kärsi vahinkoja.

Puolustusministerin mukaan maan ilmatilaa lähestyvät lennokit ammutaan alas.
Merialue suljettiin mahdollisten lennokkien vuoksi Kotkan edustalla.
Epäilyttäviä drooneja havaittiin elokuun 2024 ja helmikuun 2026 välisenä aikana vähintään 144 kertaa 13 maassa.
Mainos