”Punaista pajunköyttäkö”? – Antti Lindtman vastaa Heikki Vestmanille maahanmuutosta

SDP:n puheenjohtaja torjui väitteitä epäuskottavuudesta.
LKS 20260826 SDP:n puoluesihteeri Mikkel Näkkäläjärvi (vas.), eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen ja puheenjohtaja Antti Lindtman puhuvat lehdistötilaisuudessa puolueen eduskuntaryhmän kesäkokouksessa Oulussa 26. elokuuta 2026., STR / LEHTIKUVA / TIMO HEIKKALA
LKS 20260826 SDP:n puoluesihteeri Mikkel Näkkäläjärvi (vas.), eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen ja puheenjohtaja Antti Lindtman puhuvat lehdistötilaisuudessa puolueen eduskuntaryhmän kesäkokouksessa Oulussa 26. elokuuta 2026., STR / LEHTIKUVA / TIMO HEIKKALA

SDP:n puheenjohtajan Antti Lidtmanin Oulussa pitämä poliittinen tilannekatsaus keskittyi isolta osin puolueen maahanmuuttolinjausten perusteluun. Puheessaan hän vakuutti, että ehdotuksemme ”eivät ole syntyneet hetken mielijohteesta, vaan perusteellisen valmistelutyön pohjalta, joka käynnistyi jo syksyllä 2024”.

SDP:n aiemmin Kouvolassa esittämät tiukemmat maahanmuuttolinjaukset ovat yllättäneet puolueita ja niitä on pidetty epäuskottavina. Esimerkiksi kokoomuksen kansanedustaja Heikki Vestman tylytti niiden oleman ”höttöä” ja ”punaista pajunköyttä”, koska SDP on vastustanut eduskunnassa lukuisia hallituksen esityksiä maahanmuuttopolitiikan tiukentamiseksi.

– Se (SDP) on vastustanut esimerkiksi vahvempia velvoitteita kielenoppimiseen, velvoitetta korvata käyttämättä jätetyn tulkkauspalvelun kulut, kielteisen turvapaikkapäätöksen karkotuksen helpottamista sekä suojeluaseman lakkauttamista rikosten ja turvallisuusuhan takia. Tällaisten näyttöjen jälkeenkö pitäisi uskoa sanaakaan SDP:n maahanmuuttoesityksistä, Vestman luetteli.

Verkkouutiset kysyi tiedotustilaisuudessa Lindtmanilta, miten hän vastaa Vestmanin ja muiden kritiikkiin maahanmuuttolinjausten uskottavuudesta.

Lindtmanin mukaan SDP on oppositiopolitiikassa noudattanut ”omaa linjaansa” maahanmuuttopolitiikassa:

– Tiukempaa velvoitetta kielikoulutukseen ja kotoutumiseen, olemme sitä periaatetta kannattaneet. Mutta näihin hallituksen esityksiin on sisältynyt myös elementtejä, joita emme ole voineet kannattaa. Tilanteissa, joissa velvoitteita lisätään mutta samalla myös mahdollisuuksia leikataan, Lindtman vastasi.

Heikki Vestmanin ja Ville Kauniston mielestä nuorten somen käyttöä pitää säädellä.
SDP vaatii muita puolueita tuomaan omat ratkaisunsa puolustuksen rahoittamiseksi.
Vasemmistoliiton ex-puheenjohtajan mukaan SDP maksaa hintaa yhteistyökykynsä heikkenemisestä.
Mainos