– Pääministeri on huolissaan siitä, että verotulot ehtyvät. Ehkä pitäisi olla enemmän huolissaan siitä, että tulot ehtyvät, Turun yliopiston taloustieteen emeritusprofessori Matti Viren toteaa Twitterissä.
Hän viittaa pääministeri Antti Rinteen (sd.) Helsingin Sanomille antamaan haastatteluun. Rinne varoitti siinä valtion verotulojen pienentymisestä ilmastopäätösten takia. Pääministerin mukaan tilalle olisi löydettävä uusia veroja.
– On suuri riski, että verotulot vähentyvät merkittävästi, jos ihmiset käyttäytyvät, kuten toivomme, Rinne totesi.
Valtio kerää liikenteestä verotuloja kahdeksan miljardia euroa vuodessa. Se on 14 prosenttia valtion kaikista tuloista. Ilmastonmuutoksen vastaiset toimet vähentävät verotuloja, jos ihmiset siirtyvät esimerkiksi bensiiniautoista sähköautoihin.
Rinteen mukaan potin pieneneminen merkitsee sitä, että on mietittävä, ”kuinka paljon ylipäätään liikenteestä voi saada tuloja hyvinvoinnin rahoitukseen”.
– Joudumme miettimään eri tulolähteitä ihan uusilta alueilta, joita en pysty vielä yksilöimään, pääministeri sanoi.
Professori Matti Viren varoittaa, että jos liikenne sakkaa, niin tekee myös bruttokansantuote. Hänen mukaansa muiden verojen kiristäminen vain pahentaa tilannetta.
– Ajattelutapa näyttää olevan, että valtion menot ovat annetut (eksogeenisia), BKT on eksogeeninen; kumpikaan ei riipu mitenkään veroista. Taantuma ja velan kasvu tulee sitten yllätyksenä, Viren sanoo.
Ajattelutapa näyttää olevan, että valtion menot ovat annetut (eksogeenisia), BKT on eksogeeninen; kumpikaan ei riipu mitenkään veroista. Taantuma ja velan kasvu tulee sitten yllätyksenä.
— Matti Viren (@viren_matti) November 19, 2019