Pro Markkinatalous jakoi ensimmäiset vaaliavustukset

Yhteensä avustuksia myönnettiin 528000 euroa.
Äänestäjä pudottaa eduskuntavaalien äänestyslipukkeen vaaliuurnaan. LEHTIKUVA / EMMI KORHONEN
Äänestäjä pudottaa eduskuntavaalien äänestyslipukkeen vaaliuurnaan. LEHTIKUVA / EMMI KORHONEN

Pro Markkinatalous ry:n hallitus on päättänyt jakaa yhdistyksen ensimmäiset vaaliavustukset ensi vuoden eduskuntavaaleihin.

Yhdistys tukee 140 ehdokasta, jotka edustavat yhdeksää eri puoluetta tai valitsijayhdistystä. Yhteensä avustuksia myönnettiin 528 000 euroa.

Lisäksi yhdistys tukee seitsemää eri puoluetta ja niitä edustavia puolueyhdistyksiä yhteensä 762 000 eurolla.

Ehdokkaat voivat edelleen hakea tukea yhdistykseltä nettisivujen kautta. Yhdistys julkaisee nettisivuillaan kaikki avustusta saaneet ehdokkaat, puolueet ja puolueyhdistykset.

Yhdistyksen hallituksen puheenjohtaja Tuomo Raasion mukaan toimivat markkinatalous on edellytys talouden kasvulle.

– Talouskasvu, yritysten menestys ja vahva työllisyys rahoittavat niin sosiaaliturvan, tulonsiirrot kuin julkiset palvelut, Raasio toteaa tiedotteessa.

– Siksi olemme päättäneet tukea ehdokkaita ja puolueita, jotka kannattavat ja haluavat edistää uudistuvaa ja vastuullista markkinataloutta. Iloitsemme runsaasta hakemusten määrästä ja olemme pahoillamme, että voimme myöntää tukea vain rajatulle määrälle hakijoita.

Veteraanipoliitikon mukaan puolue elää menneisyydessä eikä sillä ole uskottavaa ohjelmaa.
Sosiaali- ja terveysministeri Rydman sai eduskunnan luottamuksen äänin 88–74.
Henrik Vuornoksen mukaan on tärkeää, että mahdollisimman moni nuori saa kartuttaa työkokemusta.
Mainos