Presidenttiparille intistä tutut polkupyörät

Alexander Stubb ja Suzanne Innes-Stubb saivat Kultarantaan käyttöönsä Helkaman Jääkäri-polkupyörät.
Presidenttiparin uudet pyörät Kultarannassa. Kuva: Alexaner Stubb / Instagram
Presidenttiparin uudet pyörät Kultarannassa. Kuva: Alexaner Stubb / Instagram

Tasavallan presidentti Alexander Stubb kertoi tänään Instagram-tilillään, että hän ja hänen puolisonsa Suzanne Innes-Stubb ovat saaneet uudet polkupyörät. Päivityksestä päätellen pyöriä on jo päästy testaamaan.

– Kesän viimeinen viikonloppu Kultarannassa. Kelpasi käydä pyöräilemässä uusilla pyörillä. Intin klassikot, presidentti kirjoittaa päivityksessään.

Mainos - sisältö jatkuu alla

Stubbin julkaisemassa kuvassa näkyy kaksi Helkaman Jääräri -polkupyörää. Malli on ollut Suomen puolustusvoimien käytössä jo vuosikymmeniä.

Ruotuväen mukaan Helkaman Jääkäri -polkupyörä on ominaisuuksiltaan äärimmäisen käytännöllinen. Pystyn ajoasennon ansiosta pyörästä pääsee helpommin seisomaan, pyörä kantaa pehmeämmässäkin maastossa ja tarakalle ja tangon väliin on helppo kuormata tavaraa.

Mainos - sisältö jatkuu alla

Mallin myös kerrotaan kestävän käytössä hyvin pitkään, koska kaikki osat voidaan vaihtaa ja varaosia on saatavilla hyvin.

Presidenttiparin polkupyörissä näkyy kuitenkin yksi selkeä ero armeijan vastaaviin malleihin; pyörät on merkitty laatoilla TP, eli tasavallan presidentti, ja TPP, eli tasavallan presidentin puoliso.

 

Mainos