Tiistaiaamuna autoonsa räjäytetty mies oli kenraaliluutnantti Damir Davydov. Asiasta kertoo venäjänkielinen oppositiomedia The Insider. Damir Davydov johti Venäjän puolustusministeriön ohjus- ja tykistöyksikköä (GRAU).
Toisin kuin ensitiedoissa tiistaina laajalti kerrottiin, Dadydov ei ollut 62- vaan 57-vuotias. Hänen tehtävänään oli käytännössä vastata ammusten hankinnasta, varastoinnista ja jakelusta Venäjän asevoimille, mikä teki hänestä keskeisen logistiikkahenkilön Ukrainan sodan aikana. Davydov ei kuulunut Venäjän näkyvimpiin komentajiin, vaan työskenteli ennen kaikkea sotilaslogistiikan ja huollon parissa. Hänen asemansa oli kuitenkin strategisesti tärkeä, koska Venäjän sodankäynti Ukrainassa on ollut erittäin riippuvainen suurista tykistöammusmääristä.
Räjähdys tapahtui varhain tiistaiaamuna Balašihassa esikaupunkialueella, joka sijaitsee Moskovan itäpuolella. Tapahtumapaikaksi mainitaan Aviatorovin asuinalue.
Silminnäkijöiden mukaan BMW X3 -henkilöauto räjähti ja syttyi palamaan kuljettajan ollessa sisällä. Silminnäkijät menivät auttamaan ja saivat miespuolinen kuljettajan ulos autosta. Tämä kuitenkin kuoli vammoihinsa paikan päällä.
Aviatorovin alue, jolla tiistaiaamuinen räjäytys tapahtui, on rakennettu alun perin Venäjän puolustusministeriön henkilöstön ja sotilasperheiden asuttamiseen. Myöhemmin ainakin osa asunnoista on kuitenkin siirtynyt avoimille markkinoille myytäväksi ja vuokrattavaksi.
Insiderin tietojen mukaan autopommin järjesti Ukrainan tiedustelupalvelu SBU. Ukrainalaisen Kyiv Postin mukaan Ukrainan osallisuudesta ei kuitenkaan ollut todisteita ja vielä myöhään tiistai-iltana Ukrainan viranomaiset eivät olleet kommentoineet tapahtunutta.
Davydovin räjähtäminen on jo toinen tapaus Aviatorovin kaupunginosassa. Huhtikuussa 2025 Venäjän asevoimien yleisesikunnan pääoperaatio-osaston varapäällikkö, kenraaliluutnantti Jaroslav Moskalik kuoli räjähdyksessä samalla alueella.
Davydov on järjestyksessä neljäs Venäjän hyökkäyksen alkamisen jälkeen räjähtänyt kenraali. Edellinen tapaus sattui joulukuussa, kun kenraaliluutnantti, operatiivisen koulutusosaston johtaja Fanil Sarvarov kuoli autonsa pohjaan asetettuun pommiin eteläisessä Moskovassa.
Vuonna 2024 räjähteillä surmattiin kenraaliluutnantti Igor Kirillov, joka johti Venäjän säteily-, kemiallisen ja biologisen sodankäynnin joukkoja. Tuolloin pommi oli piilotettu sähköskootteriin, joka oli pysäköity lähelle Kirillovin kotiovea Moskovassa Rjazanski Prospektin alueella.