Helsingin poliisilaitoksen liikennevalvontatoiminnon johtaja, ylikomisario Dennis Pasterstein on julkaissut Twitterissä jälleen uuden videon liikenteessä törttöilystä.
– Ikävän näköisiä ja lähes käsittämättömiä tilastoja. Raportti kentältä: Mannerheimintiellä tunnin suojatievalvonnan aikana 19 sakkoa, 1 ajokielto, hän tviittaa.
Jutun alta löytyvällä videolla raitiovaunu pysähtyy suojatien eteen, mutta vastaantulevien kaistalla ajava valkoinen pakettiauto ei välitä pysähtyä.
– Raitiovaunun ei olisi ollut pakko pysähtyä, kaista välissä. Pakettiauton sen sijaan olisi pitänyt ja siitä sakko, Pasterstein kertoo.
Ikävän näköisiä ja lähes käsittämättömiä tilastoja. Raportti kentältä: Mannerheimintiellä tunnin suojatievalvonnan aikana 19 sakkoa, 1 ajokielto.
Suojatie on suojatie! #Helsinki pic.twitter.com/VDJlOqDnyd
— Dennis Pasterstein (@DPasterstein) June 7, 2022
Raitiovaunun ei olisi ollut pakko pysähtyä, kaista välissä. Pakettiauton sen sijaan olisi pitänyt ja siitä sakko.
— Dennis Pasterstein (@DPasterstein) June 7, 2022