Poliisin video: Rikkeiden ketjureaktio johti sakkoihin

Ylikomisarion mukaan autoilija syyllistyi liikenneturvallisuuden vaarantamiseen.
Ajoneuvo ajoi punaisia päin ja vastaantulevien kaistalle. / Dennis Pasterstein / Twitter
Ajoneuvo ajoi punaisia päin ja vastaantulevien kaistalle. / Dennis Pasterstein / Twitter

Helsingin liikennevalvontatoiminnon johtaja, ylikomisario Dennis Pasterstein on nostanut esiin tiistai-iltana kuvatun kojelautavideon Helsingistä.

Hänen mukaansa tilanne on esimerkki siitä, kuinka viime hetken ratkaisut liikenteessä voivat aiheuttaa rikkeiden ketjureaktion.

Videolla pieni henkilöauto ajaa yllättäen risteysalueelle ja jatkaa yksisuuntaiselle ajoradalle kohti Triplan liikenneympyrää.

– Raportti kentältä: vaihtoi kaistaa sulkuviivan kohdalla, punaisia päin ja kielletty ajosuunta -liikennemerkin noudattamatta jättäminen. Sakko liikenneturvallisuuden vaarantamisesta, Dennis Pasterstein luetteli.

Hän tarkensi myöhemmin, että ajoa yksisuuntaiselle ajoradalla ei kiellä kyseinen kielletty ajosuunta -liikennemerkki, vaan oikealla oikealla oleva pakollinen ajosuunta -merkki.

– Kiellettyä joka tapauksessa, Pasterstein sanoo.

Mainos