Pk-yritysten taloustilanne on heikentynyt selvästi syksyn aikana, kertoo tuore Yrittäjägallup. Suomen Yrittäjien mukaan yritysten taloudellinen tilanne on nyt keskimäärin heikoin koko Yrittäjägallupin mittaushistoriassa. Mittaukset alkoivat vuonna 2022.
Tällä hetkellä 46 prosenttia pk-yrityksistä arvioi taloudellisen tilanteensa erittäin tai melko hyväksi. Tilanteensa kokee ”ei hyväksi tai huonoksi” kokee 34 prosenttia, kun taas 20 prosenttia pitää taloudellista tilannettaan melko tai erittäin huonona.
Erot erilaisten yritysten välillä ovat suuria. Parhaiten pärjäävät vähintään 10 henkeä työllistävät yritykset. Heikoin tilanne on yksinyrittäjillä.
– Käänne pk-yritysten tilanteessa on valitettava mutta ei yllättävä kaiken synkistelyn keskellä. Syksyllä orastanut optimismi on huuhtoutunut alkutalven sateisiin ja Suomen joutumiseen talouden tarkkailuluokalle, Suomen Yrittäjien toimitusjohtaja Mikael Pentikäinen sanoo tiedotteessa.
Pentikäisen mukaan erityisen haastavaksi tilanne koetaan pienimmissä yrityksissä, palvelualoilla sekä pääkaupunkiseudun ulkopuolisella Uudellamaalla. Myös naisyrittäjien tilanne on selvästi heikompi kuin miesyrittäjien. Noin joka neljäs naisyrittäjä arvioi yrityksensä taloudellisen tilanteen heikoksi.
Synkkä uutisvirta heijastuu myös odotuksiin. Vain noin kolmannes yrityksistä uskoo taloudellisen tilanteensa paranevan seuraavan 12 kuukauden aikana, kun taas lähes viidennes ennakoi tilanteen heikkenevän. Valoisimmat näkymät ovat teollisuudessa sekä suuremmissa ja nuorissa yrityksissä.
Pentikäinen peräänkuuluttaa rohkeita päätöksiä suunnan kääntämiseksi.