Kokoomuksen puheenjohtaja Petteri Orpo vastasi lauantaina pääministeri Sanna Marinin (sd.) Ylelle antamiin lausuntoihin. Marin arvosteli Ylen haastattelussa oppositiopuolue kokoomusta, arvostellen puolueen al-Hol-linjaa sekä peräänkuuluttaen oikeusvaltion kunnioittamista.
Orpo torjui kovin sanoin Marinin kritiikin.
– Harmi, että Marin jatkaa joulun alla vastakkainasettelua. Kokoomus ei tingi oikeusvaltiosta ja haluaa auttaa lapsia. Nyt kannattaisi keskittyä ratkaisujen hakemiseen, joilla lapset saadaan Suomeen heikentämättä turvallisuustilannetta, ja hiljentyä joulunviettoon, Orpo kirjoitti lauantaina twitterissä.
Marinin kommenteista nousi kohu jo tiistaina, kun pääministerin kokoomukselle eduskunnassa esittämä ”eikö teitä hävetä”-lausunto herätti kiivasta keskustelua.
Harmi, että Marin jatkaa joulun alla vastakkainasettelua. Kokoomus ei tingi oikeusvaltiosta ja haluaa auttaa lapsia. Nyt kannattaisi keskittyä ratkaisujen hakemiseen, joilla lapset saadaan Suomeen heikentämättä turvallisuustilannetta, ja hiljentyä joulunviettoon. #ykkösaamu
— Petteri Orpo (@PetteriOrpo) December 21, 2019
Marinilta läpinäkyviä ja outoja yrityksiä suunnata huomiota hallituksen viivästyneestä ja sekavasta päätöksenteosta kokoomukseen. Vihdoin välikysymyksemme jälkeen saatiin vauhtia esim orpolasten auttamiseen. #sdp #kokoomus #sannamarin https://t.co/MZyDjFeXQ8
— Kristiina Kokko (@kristiinakokko) December 21, 2019
Pääministeri antaa ymmärtää, että oppositiosta #kokoomus #alhol-linjaus olisi oikeusvaltion periaatteiden vastainen. Tämä on Marinilta puoluepoliittinen syytös. Vai onko pääministeri sitä mieltä, että vain orpolapsia tuoneet muut Pohjoismaat eivät ole oikeusvaltioita? #ykkösaamu
— Simon Elo (@Simon_Elo) December 21, 2019