Verkkouutiset

Hallitusneuvotteluihin osallistuvien puolueiden puheenjohtajat Säätytalolla 26. toukokuuta 2023. LEHTIKUVA / RONI REKOMAA

Petteri Orpo: Paperit ovat valmiit – RKP päättää lauantaina aamulla

Hallitusneuvotteluissa ilmastoa ja maahanmuuttoa koskevat esitykset ovat valmistuneet.

Hallituksen muodostajan Petteri Orpon (kok.) mukaan hallitusneuvotteluissa on valmistunut esitys sekä ilmastoa että maahanmuuttoa koskevista kysymyksistä.

– Molemmista on paperi valmiina, Orpo sanoi Säätytalolla perjantaina.

Petteri Orpon mukaan hallitusneuvotteluja jatketaan huomenna lauantaina normaalissa työjärjestyksessä.

Koska hallitusneuvottelut ovat vielä kesken, Orpo ei suostunut paljastamaan neuvottelutulosten yksityiskohtia.

PS:n puheenjohtajan Riikka Purran mukaan neuvotteluissa on viime päivät keskitytty maahanmuuttoon ja ilmastopolitiikkaan. Hänen mukaansa kaikki neuvotteluiden osapuolet ovat taipuneet ratkaisuissa kompromisseihin.

RKP pitää hallitusneuvotteluja koskevan ryhmäkokouksen huomenna lauantaina aamupäivällä. RKP:n puheenjohtaja Anna-Maja Henrikssonin mukaan puolue tarvitsee kunnolla aikaa asian läpikäymiseksi. Puolue ei siis ole vielä hyväksynyt tai hylännyt linjapapereita.

– Tämä on tilanne ja huomenna jatketaan, Henriksson sanoi.

Orpon mukaan lauantai tulee olemaan hallitusneuvottelujen kannalta kriittinen päivä.

– Odotetaan, että RKP pitää ensin ryhmäkokouksen ja katsotaan sitten, miten jatketaan.

Myös Henriksson painotti, että RKP:n jatko hallitusneuvotteluissa selviää lauantaisen kokouksen jälkeen.

Hallitusneuvotteluihin osallistuvat kokoomus, PS, kristillisdemokraatit ja RKP.

LUE MYÖS:
Anna-Maja Henriksson: Tilanne ei ole helppo, neuvottelut jatkuvat

Uusimmat
› Uutissyöte aiheesta
MAINOS