Petteri Orpo HS:lle: Suomessa olisi suuria kysymyksiä ratkottavana

Perussuomalaisten kansanedustaja kritisoi kovin sanoin maahanmuuttoa A-studiossa.
Pääministeri Petteri Orpo (kok.) muistuttaa, että Suomella on tällä hetkellä suuria kysymyksiä ratkottavana. Eduskuntatalo Helsingissä., LEHTIKUVA / MARKKU ULANDER
Pääministeri Petteri Orpo (kok.) muistuttaa, että Suomella on tällä hetkellä suuria kysymyksiä ratkottavana. Eduskuntatalo Helsingissä., LEHTIKUVA / MARKKU ULANDER

Pääministeri Petteri Orpo (kok.) on kommentoinut perussuomalaisten kansanedustajan ja varapuheenjohtajan Teemu Keskisarjan keskiviikkoista esiintymistä Ylen A-studiossa.

Orpon mukaan Suomessa olisi suuria kysymyksiä ratkottavana ”ja sitten tällaisista puhutaan”.

– En sitä ymmärrä, ja nämä puheet ovat sellaisia, että en voi niitä hyväksyä, Orpo totesi Helsingin Sanomien mukaan.

Keskiviikon A-studiossa käytiin keskustelua maahanmuutosta. Kansanedustaja Keskisarja totesi keskustelussa, että maahanmuutto on ”osittain toteutunut katastrofi”. Hän puhui myös ”heikkolaatuisista tulokkaista” sekä ”kotouttamisteollisuudesta”.

– En halua lähteä tähän terminologiaan, koska sillä haetaan yksinkertaisesti huomiota, Orpo totesi torstaina.

– Suomi on tasa-arvoinen maa. Me olemme sitoutuneet siihen Suomessa. Ihmisarvo on jakamaton. Täällä ei ole eriarvoisia ihmisiä, pääministeri linjasi.

Hallinto-oikeus hylkäsi liiallisesta voimankäytöstä potkut saaneen opettajan valituksen.
Ministerin mukaan SDP on kuukausikaupalla käyttänyt heikkoa kasvua ja työllisyyttä todisteena hallituksen epäonnistumisesta.
Politikointi on ajoittain nakertanut luottamusta eduskunnan perustuslakivaliokuntaan. Vaihtoehtoja on haettu, mutta eduskunta ja valiokunta ovat pitäneet kiinni vallastaan, politiikan toimittaja Heikki Vento sanoo näkökulmassaan.
Mainos