Petteri Orpo: Viktor Orbanin puoluetta ei vielä pidä erottaa EPP:stä

Kokoomuksen puheenjohtajan mukaan unkarilaiset toimivat väärin, mutta keskusteluyhteys täytyy säilyttää.

Kokoomuksen puheenjohtaja Petteri Orpo sanoo, että unkarilaista Fidesz-puoluetta ei ainakaan toistaiseksi pidä erottaa EPP-ryhmän jäsenyydestä. Hänen mielestään keskusteluyhteys Fidesziin tulee säilyttää.

– Olemme ilmaisseet voimakkaasti kantamme ja vaatineet, että yhteisiä arvoja pitää kunnioittaa. Jos keskustelussa ei tule tulosta, on johtopäätösten aika, Petteri Orpo sanoo Verkkouutisille.

Mainos - sisältö jatkuu alla

Orpo muistuttaa, että hän toimii kokoomuksen puheenjohtajana ja isännöi Helsingin EPP-kokousta marraskuussa, minkä vuoksi hänen tulee toimia ratkaisukeskeisesti.

– Puheenjohtajan näkökulmasta nyt on dialogin vaihe käynnissä.

EPP-ryhmään kuuluva Fidesz-puolue on vienyt Unkaria yksinvaltaisempaan suuntaan estämällä lehdistön toimintaa, nimittämällä tuomareiksi omia suosikkejaan ja käyttämällä väkivaltaa turvapaikanhakijoita kohtaan.

Poimintoja videosisällöistämme

EPP:n sisällä osa puolueen jäsenistä on vaatinut, että Fidesz erotettaisiin EPP-ryhmästä. Tätä on esittänyt muun muassa Euroopan investointipankin varapääjohtaja Alexander Stubb. Hän suuntasi arvostelunsa Fideszin puheenjohtajaan Victor Orbániin.

– Jos Orbán ei noudata yhteisiä eurooppalaisia arvoja, hänet on erotettava, Stubb sanoi Verkkouutisille.

Stubb tavoittelee EU-komission puheenjohtajuutta. EPP-ryhmä valitsee oman ehdokkaansa tehtävään Helsingin kokouksessa. Toinen EPP-ehdokas on EU-parlamentaarikko Manfred Weber, joka toimii parlamentissa EPP-ryhmän puheenjohtajana.

Mainos - sisältö jatkuu alla

Weber on suhtautunut Stubbia maltillisemmin Fidesziin. Hän ei ole vaatinut unkarilaispuolueen erottamista EPP-ryhmästä.

Weber kuitenkin äänesti syyskuussa EU-parlamentissa Fidesziä vastaan. EU-parlamentti esitti, että Unkarille asetettaisiin sanktioita, ja vähän yli puolet EPP-ryhmän jäsenistä äänesti esityksen puolesta. Weber kehotti ryhmäänsä heihin.

Orbán on ilmoittanut kannattavansa Weberiä EPP:n ehdokkaaksi komission puheenjohtajaksi.

Mainos