Alle vuoden ikäiseen lapseen tarttui kaksikymmentä punkkia Lohjalla, MTV Uutiset kertoo.
Lapsi oli telminyt isovanhempiensa terassilla ja sen vieressä olevalla nurmikolla. Iltapesulla lapsen äiti huomasi, että lapsi on täynnä vaaleanruskeita pilkkuja, jotka eivät lähde pesussa.
Aluksi äiti piti niitä roskina, kunnes tajusi, että ne ovat nymfejä. Nymfit ovat kaksivuotiaita punkkeja, jotka ovat kolmevuotiaista lajitovereistaan poiketen vain unikonsiemenen kokoisia.
– Nymfit ovat niin pieniä, ettei niitä näe kunnolla paljaalla silmällä.
Perhe epäilee, että punkit ovat tulleet alueelle pihamaalla viihtyneen peuran mukana.
– Kyllä pitää olla tarkempi jatkossa. Aitasimme kotipihan heti, ettei peuroja jatkossa tule. Lisää punkkeja emme halua, lapsen isoäiti sanoo MTV Uutisille.
Nymfit levittävät suurikokoisia punkkeja todennäköisemmin borrelioosia eli lymen tautia. Aikuisesta yksilöstä poiketen se kiinnittyy ihmiseen vain kolmeksi päiväksi. Riski tautiin sairastumiselle kasvaa, jos punkki kerkeää olla ihmisen iholla yli vuorokauden.
Perhe odottaa edelleen tuloksia vasta-ainetesteistä. He toivovat, että testitulokset ovat negatiiviset ja lapsi terve.
LUE MYÖS:
”Näkymättömiä” punkkeja pelätään – tältä tappava nymfi näyttää (VU 1.7.2021)