Kuvakaappaus. www.x.com/wartranslated

Pekka Toveri: Vladimir Putin tekee myös Venäjällä etnistä puhdistusta

Hyökkääjän kerrotaan tapattavan vähemmistöjä Ukrainan rintamalla.
MAINOS (artikkeli jatkuu alla)

Ukrainan sota on presidentti Vladimir Putinille keino tehdä etninen puhdistus myös Venäjällä tapattamalla vähemmistöjä rintamalla, sanoo europarlamentaarikko, kenraalimajuri (evp.) Pekka Toveri (kok./epp.).

– Vähemmistöjen osuudesta ei uudessa ”isänmaallisessa sodassa” puhuta. Voitonpäivän paraatissakin taisi marssia vain kantavenäläisiä, Toveri toteaa X-palvelussa.

Hän on jakanut X-tilillään sosiaalisessa mediassa kiertävän videon, jolla väitetysti Venäjän asevoimissa Ukrainan rintamalla taisteleva joukko koostuu pelkästään Venäjän vähemmistökansojen ja maahanmuuttajien edustajista – nivheistä, tshuktsheista, jakuuteista, nanaista, kazakeista, tadžikeista, jukagiireista ja burjaateista.

– Näin me taistelemme Venäjän puolesta – ei yhtäkään venäläistä joukossamme, videolla esiintyvä mies sanoo muiden nauraessa taustalla.

Venäjä painostaa maan etnisiä vähemmistöjä osallistumaan sotaan Ukrainassa. Venäjän hyökkäyssodan sanotaan vahvistaneen Venäjän vähemmistökansojen haluja suurempaan itsehallintoon ja itsenäistymiseen.

 

 

MAINOS (sisältö jatkuu alla)
Uusimmat
MAINOS (sisältö jatkuu alla)
MAINOS

Opi sukeltamaan, ajattele kuin valkohai!

Suositut sukelluskurssit kokeneiden ammattilaisten johdolla. Verkkokaupassamme voit räätälöidä itsellesi sopivan paketin.
Tarjous

MUISTA LOGO!

Oy Sarin sukellus Ab
Roihupellon maauimala, Niinistö

Hyvä Verkkouutisten lukija,

Kehitämme palveluamme ja testaamme uusia sisältöformaatteja erityisesti mobiililaitteille. Haluaisitko osallistua testiin tässä ja nyt? Se vie vain muutaman minuutin.

(Uusi sisältö aukeaa painiketta klikkaamalla)