Ukrainan sota on presidentti Vladimir Putinille keino tehdä etninen puhdistus myös Venäjällä tapattamalla vähemmistöjä rintamalla, sanoo europarlamentaarikko, kenraalimajuri (evp.) Pekka Toveri (kok./epp.).
– Vähemmistöjen osuudesta ei uudessa ”isänmaallisessa sodassa” puhuta. Voitonpäivän paraatissakin taisi marssia vain kantavenäläisiä, Toveri toteaa X-palvelussa.
Hän on jakanut X-tilillään sosiaalisessa mediassa kiertävän videon, jolla väitetysti Venäjän asevoimissa Ukrainan rintamalla taisteleva joukko koostuu pelkästään Venäjän vähemmistökansojen ja maahanmuuttajien edustajista – nivheistä, tshuktsheista, jakuuteista, nanaista, kazakeista, tadžikeista, jukagiireista ja burjaateista.
– Näin me taistelemme Venäjän puolesta – ei yhtäkään venäläistä joukossamme, videolla esiintyvä mies sanoo muiden nauraessa taustalla.
Venäjä painostaa maan etnisiä vähemmistöjä osallistumaan sotaan Ukrainassa. Venäjän hyökkäyssodan sanotaan vahvistaneen Venäjän vähemmistökansojen haluja suurempaan itsehallintoon ja itsenäistymiseen.
Ukrainan sota on Putinille keino tehdä etninen puhdistus myös Venäjällä, tapattamalla vähemmistöjä rintamalla. Vähemmistöjen osuudesta ei uudessa "isänmaallisessa sodassa" puhuta. Voitonpäivän paraatissakin taisi marssia vain kantavenäläisiä. https://t.co/JRyVgLB1yr
— Pekka Toveri (@PToveri) May 20, 2025





