Useat asiantuntijat ovat arvostelleet Suomen toimia uusien koronavirustartuntojen ehkäisemiseksi. Tutkijoiden mukaan esimerkiksi matkailijoiden ja ulkomaisten työntekijöiden luomaa riskiä voitaisiin vähentää suhteellisen yksinkertaisilla toimenpiteillä.
HUS:n diagnostiikkajohtaja Lasse Lehtonen toteaa Helsingin Sanomille, että ”asioiden vain annetaan tapahtua” sen sijaan, että rakennettaisiin järjestelmää toista epidemia-aaltoa vastaan.
Lehtosen mukaan jarruttelun taustalla on sosiaali- ja terveysministeriö (STM).
– THL on aikalailla ministeriön peukalon alla, heti tulee moitteita, jos sieltä tehdään omia ehdotuksia. Tämä nähtiin myös silloin, kun THL:n pääjohtaja ehdotti maskien käyttöä. Minusta on ongelmallista, jos asiantuntijat eivät voi sanoa näkemyksiään, Lasse Lehtonen sanoo.
Elinkeinoelämän keskusliitto EK:n toimitusjohtaja Jyri Häkämies kuvailee arvostelua painavaksi. Hän toteaa, että sormi osoittaa jälleen sosiaali- ja terveysministeriön suuntaan.
– Onko STM valtio valtiossa, Häkämies kysyy Twitterissä.
Painavaa kritiikkiä ja sormi osoittaa jälleen STM:ään – ”on ongelmallista, jos asiantuntijat eivät voi sanoa näkemyksiään”. Onko STM valtio valtiossa? #ek https://t.co/ngHGPyzY8z
— Jyri Häkämies (@jyrihakamies) July 15, 2020