Oletko Aktian asiakas? Nämä palvelut eivät toimi pääsiäisenä

Pankin palveluihin on tulossa pitkä huoltokatko.
Aktian logo Helsingissä. LEHTIKUVA / ONNI OJALA
Aktian logo Helsingissä. LEHTIKUVA / ONNI OJALA

Aktia-pankin palveluihin on tulossa huoltokatko, jonka vuoksi osa pankkipalveluista on poissa käytöstä koko pääsiäisen ajan. Pankki tiedottaa katkosta verkkosivuillaan.

Huoltokatko alkaa torstaina 17. huhtikuuta kello 20 ja kestää tämän hetken arvion mukaan tiistaihin 22. huhtikuuta kello 6 asti.

Mainos - sisältö jatkuu alla

Katkon aikana Aktian mobiili- ja verkkopankki ei ole toiminnassa. Asiakkaat eivät voi käyttää myöskään tunnistautumiseen käytettävää Aktia ID:tä tai pankkitunnuksia. Myös Aktia Wallet-palvelu on poissa käytöstä.

Mainos - sisältö jatkuu alla

Korttimaksut kivijalkakaupoissa ja käteisnostot toimivat myös huoltokatkon aikana. Niiden toiminnassa voi ilmetä kuitenkin häiriöitä. Sen vuoksi asiakkaita neuvotaan nostamaan halutessaan myös riittävästi käteistä rahaa.

Aktia kehottaa asiakkaitaan varautumaan huoltokatkoon hoitamalla pankkiasioinnin, kuten e-laskujen hyväksymisen, ja muun tunnistautumista vaativan asioinnin ennen katkoa.

– Jos tarvitset katkon aikana vahvan tunnistautumisen palveluita, yksi vaihtoehto vahvaan sähköiseen tunnistautumiseen on teleoperaattorilta tilattava mobiilivarmenne, pankki ohjeistaa.

Wikipedia kieltää tekoälyllä tuotetun sisällön julkaisemisen. Kiellon rikkomisesta voi seurata porttikielto.
Mainos