”Odotamme SDP:lta talouden ihmettä”

Kokoomuksen Jukka Kopra toivoo saavansa nähdä laskelmia oppositiopuolueen ehdotusten vaikutuksista.
SDP:n logo teltassa. LEHTIKUVA / EMMI KORHONEN
SDP:n logo teltassa. LEHTIKUVA / EMMI KORHONEN

Kokoomuksen eduskuntaryhmän puheenjohtaja Jukka Kopra odottaa saavansa pian nähdä laskelmia ja vaikutusarvioita SDP:n pian julkaistavassa vaihtoehtobudjetissa esitetyistä ratkaisuista.

SDP:n puheenjohtaja Antti Lindmanin kertoi puoluevaltuuston kokouksessa, että pian julkistettavassa vaihtoehtobudjetissaan oppositiopuolue ottaisi satoja miljoonia euroja vähemmän velkaa Petteri Orpon (kok.) hallitukseen verrattuna.

Mainos - sisältö jatkuu alla

– Nyt lupaukset on annettu. Odotamme SDP:n vaihtoehtobudjetilta talouspoliittista ihmettä, laskettujen vaikutusarvioiden kera, Kopra kirjoittaa viestipalvelu X:ssä

– Lindtman ei voi vakavalla naamalla väittää esittäneensä yhtään uskottavaa vaihtoehtoa, joka ottaisi huomioon talouden realiteetit.

X-julkaisun ohessa Kopra jakoi Ylen jutun Lindtmanin puheenvuorosta puoluevaltuuston kokouksessa.

Mainos - sisältö jatkuu alla

SDP:n puheenjohtajan mukaan veronkevennykset tulisi suunnata täysimittaisesti pieni- ja keskituloisille.

Lindtmanin mukaan SDP uudistaisi myös yritysten kannustimia ja helpottaisi ensimmäisen työntekijän palkkaamista pienyrityksissä.

Vasemmistoliiton mukaan Jukka Kopra ei tunne hallituksen esitystä.
Tuoreen raportin mukaan Suomi selvisi koronapandemiasta kokonaisuutena hyvin.
Presidentti toivoo yhteisymmärrystä hallituksen ja opposition välille.
Mainos