Jo Venäjän hyökkäyssodan alkupäivinä moni venäläinen pakeni kotimaastaan hätäisesti.
Asiantuntijoiden mukaan tämä muuttoliike oli epätavallinen, ja sen taustalla olivat lähinnä huhut mahdollisesta edessä olevasta liikekannallepanosta.
Nyt kuitenkin sodan kolmannen kuukauden jo häämöttäessä, on vain osa venäläisistä onnistunut pysyvästi pakenemaan maasta.
Sen sijaan suuri osa maasta paenneista on joutunut vastahakoisesti palaamaan kotimaahansa. Asiasta uutisoi The Guardian.
Kotiinpaluun taustalla on monen kohdalla vaikuttanut erityisesti taloudelliset syyt. Venäläisiin pankkeihin kohdistuneet pakotteet ovat vaikeuttaneet venäläisen pärjäämistä ulkomailla.
– Hinnat ovat nousseet räjähdysmäisesti maissa, joihin venäläiset ovat paenneet. Ruplan arvo on heikentynyt. Tämä on varmasti vaikuttanut paluumuuttoon, toteaa Euroopan taloustutkimuskeskuksen tutkija Katrin Sommerfeld.
Toisille ratkaisevana syynä kotiinpaluuseen on ollut esimerkiksi tarve palata hoitamaan perhettä, sairaita vanhempia tai yritystä.
– Ihmiset lähtivät paniikissa ja sitten jonkin ajan kuluttua he tajusivat: ”Ok, miten me jatkamme elämäämme?”, kuvaa useita työntekijöitä sodan alussa menettänyt IT-yrityksen johtaja Guardianille.
Nyt Venäjälle hiljattain palanneet ovat kuvanneet kotiinpaluunsa olleen varsin levoton. Moni on kohdannut maahan jääneiden kanssavenäläisten paheksuntaa paenneita kohtaan.
– Tunnelma täällä on todella raskas. Kaikki täällä pelkäävät edes puhua tästä ”erikoisoperaatiosta”, kertoo Venäjälle työnsä vuoksi hiljalleen palannut teknologia-alan yrittäjä.
– Kaikki tiedotusvälineet sanovat, että monet ihmiset tukevat sotaa, mutta se ei ole totta. Kukaan ei hymyile ja kaikki ovat surullisia.