Ihmisiä terassilla kesäpäivänä Helsingissä. LEHTIKUVA / ELSA PAAKKINEN

Nuoret uskovat turvatilanteen heikkenevän lähivuosina

Kyselyn mukaan iso osa nuorista siirtää lapsihaaveitaan turvallisuuteen liittyvien huolien vuoksi.
MAINOS (artikkeli jatkuu alla)

Tuore kysely paljastaa turvallisuustilanteen vaikuttavan nuorten aikuisten lapsihaaveisiin

Nuorisoala ry:n teettämän kyselyn mukaan peräti 81 prosenttia kyselyyn vastanneista nuorista miehistä ja 93 prosenttia nuorista naisista uskoo Suomen turvallisuustilanteen heikkenevän viiden vuoden sisällä.

Joka kolmas kyselyyn vastannut nuori kertoo maailman turvallisuustilanteen heikentäneen lapsihaaveitaan.

Erityisesti turvallisuustilanne huolettaa 24–30-vuotiaita. Heistä 34 prosenttia sanoo kyselyssä siirtäneensä lapsihaaveita myöhemmäksi tai luopuneensa niistä kokonaan.

– Turvallisuuden tunteen vahvistuminen, tulevaisuususko ja syntyvyys ovat kaikki asioita, joiden negatiivinen trendi ei ratkea sirkustempuilla. Nuoret haluavat samoja asioita kuin kaikki muutkin – rauhaa, kodin ja työn, merkityksellistä tekemistä sekä varmuuden siitä, että huomennakin voi luottaa toiseen ihmiseen ja suomalaiseen yhteiskuntaan, Nuorisoala ry:n vaikuttamistyön päällikkö Petra Pieskä sanoo tiedotteessa.

Niistä nuorista, jotka vastasivat uskovat turvallisuustilanteen heikkenevän, jopa 64 prosenttia on siirtänyt tai luopunut lapsihaaveistaan.

Kysyttäessä, mitä EU:n tulisi tehdä Euroopan turvallisuustilanteen vahvistamiseksi, peräti 62 prosenttia nuorista naisista piti suosituimpana vaihtoehtona diplomatian ja rauhan edistämistä. Nuorista miehistä taas 47 prosenttia valitsi useimmin EU:n yhteisen puolustuksen vahvistamisen.

Kyselyyn vastasi yli 1000 suomalaista 15–30-vuotiaista nuorta osana EU:n nuorisodialogia. Kyselyn toteutti Norstat Finland Oy.

MAINOS (sisältö jatkuu alla)
Uusimmat
MAINOS (sisältö jatkuu alla)
MAINOS

Opi sukeltamaan, ajattele kuin valkohai!

Suositut sukelluskurssit kokeneiden ammattilaisten johdolla. Verkkokaupassamme voit räätälöidä itsellesi sopivan paketin.
Tarjous

MUISTA LOGO!

Oy Sarin sukellus Ab
Roihupellon maauimala, Niinistö

Hyvä Verkkouutisten lukija,

Kehitämme palveluamme ja testaamme uusia sisältöformaatteja erityisesti mobiililaitteille. Haluaisitko osallistua testiin tässä ja nyt? Se vie vain muutaman minuutin.

(Uusi sisältö aukeaa painiketta klikkaamalla)