Työllisyysaste kääntyy nousuun ensi vuonna. Näin työ- ja elinkeinoministeriö (TEM) arvioi tuoreessa ennusteessaan. Verkkouutiset kertoi ennusteesta tässä jutussa.
Ministeriön mukaan työvoimaa kasvattavat erityisesti maahanmuutto ja ikääntyvien työssäkäynnin lisääntyminen. Maahanmuuton ennustetaan kuitenkin vähenevän edellisvuosiin verrattuna. Sen sijaan Suomessa jo olevan väestön työvoimaosuus on pysynyt korkeana, ja sen ennustetaan kasvavan koko ennustejakson ajan. Työvoimaosuudella tarkoitetaan työllisten ja työttömien osuutta työikäisestä väestöstä.
Työllisyyden käänteen kasvuun ennustetaan alkavan viennin ja investointien vetämänä teollisuudesta.
Keskuskauppakamarin pääekonomisti Jukka Appelqvist suhtautuu teollisuuden kasvuun hieman varovaisemmin. Hän myös huomautti, että ministeriön ennuste antaa työllisyyskehityksestä varsin optimistisen kuvan.
– Se on mahdollista, mutta mielestäni odotus on mahdollista myös kyseenalaistaa. Vaikka olemme saaneet teollisuudesta myönteisiä uutisia, teollisuudenkin data on viime aikoina ollut aika heikkoa, Appelqvist huomautti ministeriön tiedotustilaisuudessa perjantaina.
Myönteisillä uutisilla hän viittaa esimerkiksi tietoihin teollisuusalan kasvaneista tilausmääristä. Hänen mukaansa sekään ei ole itsestään selvää, milloin teollisuuden työllisyysluvut lähtevät nousuun.
– Se on vielä epäselvää, ekonomisti totesi.
Pääekonomisti myös huomautti, että teollisuuden kasvun sijaan suhdanne-ennusteissa lähdetään liikkeelle yleensä siitä, että kotitalouksien kulutuksen ja ostovoiman lisääntyminen olisi kehityksessä isona moottorina.
Ministeriön tiedotustilaisuudessa myönnettiin, että aina toimialojen parantuneet näkymät eivät näy suoraan alan työllisyyden nousuna. Tästä yhtenä esimerkkinä on kaupan ala.
Pitkäaikaistyöttömyyden kasvu taittuu vasta vuonna 2027
Kovin nopeaa ja suurta käännettä ministeriönkään ennuste ei lupaa. Työttömien työnhakijoiden määrä työvoimapalveluissa kääntyy ennusteen mukaan laskuun ensi vuonna. Tilastoissa käänne näkyy viiveellä, koska arviolta 16 000 toimeentulotukea nykyisin saavaa siirtyy työttömiksi työnhakijoiksi ensi vuoden aikana sosiaaliturvamuutoksista johtuen. Ennusteen mukaan työttömiä työnhakijoita olisi keskimäärin tänä vuonna 321 000, ensi vuonna 328 000 ja 322 000 vuonna 2027.
Monilla alueilla työttömyys on jo kääntynyt laskuun. Erityisen myönteistä kehityksen ennustetaan olevan Pohjois-Suomessa. Sen sijaan Uudellamaalla työttömien työnhakijoiden määrän ennustetaan jatkavan kasvuaan kaikkein kauimmin, vuoteen 2027 saakka.
Pitkäaikaistyöttömyys kasvaa edelleen tänä ja ensi vuonna. Sen ennustetaan kääntyvän laskuun vuoden 2027 loppua kohden. Ennusteen mukaan pitkäaikaistyöttömiä olisi keskimäärin tänä vuonna 125 000, ensi vuonna 140 000 ja 142 000 vuonna 2027. Pitkäaikaistyöttömyyden kasvu johtuu osittain siitä, että entistä harvempi työtön työnhakija on kirjattu työllisyyttä edistäviin palveluihin.





