Norja haluaa kieltää älylasit yleisillä paikoilla

Maan hallitus haluaa suitsia salakuvaamista lailla.
Jalankulkijoita Norjan pääkaupungissa Oslossa. PEXELS
Jalankulkijoita Norjan pääkaupungissa Oslossa. PEXELS
Jalankulkijoita Norjan pääkaupungissa Oslossa. PEXELS
Jalankulkijoita Norjan pääkaupungissa Oslossa. PEXELS

Norjan hallitus haluaa kieltää tekoälyä hyödyntävien älylasien käytön väliaikaisesti useilla yleisillä paikoilla. Hallitus aikoo tuoda lakiesityksen parlamentin käsiteltäväksi lähiaikoina.

Kielto voisi koskea esimerkiksi puistoja, uimarantoja, kouluja ja päiväkoteja. Samalla Norja aikoo perustaa asiantuntijaryhmän, jonka tehtävänä on valmistella suosituksia tekoälylasien pysyvästä kansallisesta sääntelystä.

Digitalisaatio- ja hallintoministeri Torgeir Micaelsen sanoo olevansa huolissaan teknologiasta, jonka avulla ihmisiä voidaan kuvata, videoida tai äänittää heidän tietämättään.

– Väliaikainen kielto antaa meille aikaa tehdä perusteellinen selvitys ja käydä asiasta tietoon perustuva keskustelu, joka voi luoda hyvän pohjan pysyvälle sääntelylle, Micaelsen sanoo hallituksen tiedotteessa.

Norjan hallitus ei kuitenkaan tavoittele tekoälylasien täydellistä kieltoa. Niitä voitaisiin käyttää tilanteissa, joissa ei ole vaaraa muiden ihmisten kuvaamisesta tai tallentamisesta ilman suostumusta.

Älylasien yleistyminen on lisännyt huolta yksityisyydensuojasta. Esimerkiksi Metan älylasit muistuttavat tavallisia silmälaseja, mutta niillä voidaan kuvata ympäristöä ja käyttää tekoälypalveluita.

Norjassa rajoituksia on jo otettu käyttöön paikallisesti. Oslon koulut ovat rajoittaneet älylasien käyttöä, ja energiayhtiö Equinor on kieltänyt ne toimistoissaan ja offshore-laitoksillaan.

Suomessa vastaavaa yleistä kieltoa tekoälylaseille ei ole valmisteilla. Julkisella paikalla kuvaaminen ei Suomessa lähtökohtaisesti edellytä kuvattavan lupaa, mutta kuvaaminen voi tietyissä tilanteissa täyttää rikoksen tunnusmerkistön. Rikoslain mukaan esimerkiksi oikeudeton kuvaaminen kotirauhan suojaamassa paikassa, käymälässä, pukeutumistilassa tai tietyssä yleisöltä suljetussa tilassa voi olla salakatselua. Myös salaa tehtyä äänentallennusta koskevat omat rikossäännöksensä.

Norjan hallituksen mukaan väliaikaisen kiellon tarkoituksena on antaa viranomaisille aikaa arvioida uuden teknologian vaikutuksia ennen pysyvästä sääntelystä päättämistä.

LUE MYÖS:
Kuvaatko ihmisiä julkisella paikalla? Tämä voi johtaa rikostuomioon

Mainos