”Niqabit eivät sovi kouluihin” – Sanni Grahn-Laasonen muistuttaa lasten oikeuksista

Lasten tulee saada olla lapsia, sanoo sosiaaliturvaministeri.
Kaksi muslimien niqab-huiviin pukeutunutta naista. PIXABAY
Kaksi muslimien niqab-huiviin pukeutunutta naista. PIXABAY

Sosiaaliturvaministeri Sanni Grahn-Laasonen (kok.) ottaa kantaa kasvot peittäviin huntuihin tytöillä.

– Burkat ja niqabit eli kasvot peittävät kaavut, huivit ja verkot eivät sovi kouluihin. Lasten tulee saada olla lapsia ja elää vapaina suomalaisessa yhteiskunnassa. Kyse on tasa-arvosta ja lasten oikeuksista, myös vuorovaikutuksesta ja turvallisuudesta, ministeri muistuttaa X-päivityksessään.

Mainos - sisältö jatkuu alla

Grahn-Laasonen toteaa, että uskonnonvapaudesta huolimatta tasa-arvoisen yhteiskunnan ei tulisi sallia naisten tekemistä näkymättömiksi.

Mainos - sisältö jatkuu alla

– On uskallettava puhua myös siitä, miten suojelemme naisia alistavilta uskonnollisilta kulttuureilta ja vaikutamme niin, ettei kenenkään tarvitse Suomessa peittää kasvojaan. Vaikea uskonnonvapauskysymys, mutta tasa-arvoinen yhteiskunta ei voi sallia tehdä naisista näkymättömiä, hän pohtii.

Helsingin Sanomille ministeri sanoi, että mahdollisista lainsäädäntötoimista olisi sovittava hallituksen sisällä, mikäli niitä arvioidaan tarvittavan. Grahn-Laasonen kertoi kommentoineensa asiaaa tasa-arvoministerinä.

Pääkaupunkiseudun kouluissa jo kymmenet lapset syövät oman turvaruokalistansa mukaan.
Jorma Piisisen mukaan hallitus joutuu kärsimään edeltäjänsä toimettomuudesta.
Ukrainalaiset ovat löytäneet paikkansa virolaisesta yhteiskunnasta.
Mainos