Kokoomuksen kansanedustaja Pia Kauma ottaa kantaa vasemmistoliiton puheenjohtajan, kansanedustaja Minja Koskelan lausuntoon, jonka mukaan Suomen puolustusmenojen nostamista kannattavien tulisi kertoa, mistä rahat otetaan.
– Petteri Orpo totesi viikonloppuna, että kasvavat puolustusmenot rahoitetaan talouskasvulla. Tämä on ylioptimistista haihattelua. Naton viiden prosentin tavoite tarkoittaisi vuoteen 2032 mennessä lähes 16 miljardia euroa. Tietenkään sitä ei kuitata kasvulla, Koskela sanoo tiedotteessa.
Vasemmistoliiton europarlamentaarikkojen kesäkokouksessa Koskela sanoi Helsingin Sanomien mukaan, että puolustusmenojen lisäämistä kannattavien pitäisi kertoa rahoituksesta uskottava suunnitelma.
Hallitus päätti kevään kehysriihessä nostaa puolustusmenot kolmeen prosenttiin BKT:sta vuoteen 2029 mennessä ja on sittemmin päättänyt, että Suomi sitoutuu Naton viiden prosentin tavoitteeseen.
– Voi sen sanoa näinkin päin: Puolustusmenojen nostoa vastustavien on annettava uskottava suunnitelma, miten Suomea sitten puolustetaan, jos ei puolustusmenoja saa nostaa? Fakta on, että Venäjän turvallisuusuhka lähialueille ei poistu vielä pitkään aikaan, Kauma sanoo X-alustalla.
– Kun suuri osa vasemmistoliiton kansanedustajista vastusti myös Suomen liittymistä Naton jäseneksi, ja tulee vastustamaan myös Ottawan miinasopimuksesta irtautumista, niin kuulostaa kyllä vahvasti siltä, ettei teillä ole mitään suunnitelmaa Suomen turvallisuuden takaamiseksi, Kauma jatkaa Koskelalle.
Kun suuri osa @vasemmisto kansanedustajista vastusti myös Suomen liittymistä Naton jäseneksi, ja tulee vastustamaan myös Ottawan miinasopimuksesta irtautumista, niin kuulostaa kyllä vahvasti siltä, ettei teillä ole mitään suunnitelmaa Suomen turvallisuuden takaamiseksi.
— Pia Kauma (@PiaKauma) June 9, 2025