Suomen, Islannin, Norjan, Ruotsin ja Tanskan liikenneministerit kokoontuvat Helsingissä 13.–14. toukokuuta 2025. Ministerit antoivat yhteisen julkilausuman sotilaallisesta liikkuvuudesta ja huoltovarmuudesta.
Pohjoismaiden liikenneministereiden epävirallisessa kokouksessa aiheena on yhteistyö liikennejärjestelmäsuunnittelussa ja merenkulun turvallisuudessa. Tiistaina 13. toukokuuta ministerit keskustelivat liikennejärjestelmäyhteistyöstä varautumisen ja resilienssin näkökulmista sekä saivat tilannekatsauksen eurooppalaisesta raideleveydestä.
Ministerit antoivat yhteisen julkilausuman. Julkilausuma korostaa rajat ylittävän sotilaallisen liikkuvuuden, siviilivalmiuden ja huoltovarmuuden merkitystä sekä Pohjoismaiden yhteisessä liikennejärjestelmästrategiassa että maiden kansallisessa liikennejärjestelmäsuunnittelussa.
– Julkilausuma on Pohjoismaiden vahva yhteinen viesti panostaa sotilaalliseen liikkuvuuteen, huoltovarmuuteen ja varautumiseen. Tässä teemme läheistä yhteistyötä liikenne- ja puolustussektoreiden kesken, sanoo liikenne- ja viestintäministeri Lulu Ranne (ps.) ministeriön tiedotteessa.
Liikenneministereiden epävirallinen kokous jatkuu keskiviikkona 14. toukokuuta. Keskiviikkona ministerit keskustelevat merenkulun turvallisuudesta, mukaan lukien varjolaivastosta.
– Merenkulun turvallisuus on kaikille Pohjoismaille elintärkeää. Tiivis yhteistyö kumppanimaiden kanssa on avainasemassa, kun laittoman varjolaivaston aiheuttamia riskejä otetaan hallintaan ja minimoidaan, ministeri Ranne toteaa.
Epävirallisen kokouksen aikana ministerit vierailevat myös suomalaisella jäänmurtajalla.
Suomi ja Ahvenanmaa toimivat Pohjoismaiden ministerineuvoston puheenjohtajina vuonna 2025. Pohjoismaisten liikenneministereiden epävirallinen kokous on osa puheenjohtajuusvuotta.