Vuosaaren satama Helsingissä. LEHTIKUVA / JUSSI NUKARI

Mikael Pentikäinen IS:lle: Lakoista ei hyödy kukaan

Yrittäjien toimitusjohtajan mukaan ay-liike jakaa työntekijöitä kahteen kastiin.
MAINOS (artikkeli jatkuu alla)

Suomen yrittäjien toimitusjohtaja Mikael Pentikäinen sanoo Ilta-Sanomille, että poliittiset lakot ovat haitallisia yrityksille ja etenkin suomalaisille palkansaajille.

– Tästä ei hyödy kukaan tästä lakkoliikkeestä, Pentikäinen sanoi.

Hän myös huomautti, että ammattiyhdistysliikkeiden johtajilla ovat ”avaimet taskussa” lakkojen lopettamiseksi.

Ammattiliitot ovat poliittisilla lakoilla vastustaneet hallituksen työmarkkinauudistuksia.

Toisin kuin liitot pelkäävät, Pentikäisen mukaan uudistukset eivät johda yleissopimisen murentumiseen.

Pentikäinen arvosteli myös ”Hakaniemen” ay-liikkeen ajattelumallia. Pentikäinen katsoo, että ay-liikkeissä levitetään ajatusta, jonka mukaan liittoon kuulumattomat työntekijät olisivat ”alaluokkaa”.

– Ketään ei pidä työpaikalla kiusata, ei sen takia että kuuluu liittoon eikä sen takia, että ei kuulu liittoon, Pentikäinen sanoi IS:lle.

MAINOS (sisältö jatkuu alla)
Uusimmat
MAINOS (sisältö jatkuu alla)
MAINOS

Opi sukeltamaan, ajattele kuin valkohai!

Suositut sukelluskurssit kokeneiden ammattilaisten johdolla. Verkkokaupassamme voit räätälöidä itsellesi sopivan paketin.
Tarjous

MUISTA LOGO!

Oy Sarin sukellus Ab
Roihupellon maauimala, Niinistö

Hyvä Verkkouutisten lukija,

Kehitämme palveluamme ja testaamme uusia sisältöformaatteja erityisesti mobiililaitteille. Haluaisitko osallistua testiin tässä ja nyt? Se vie vain muutaman minuutin.

(Uusi sisältö aukeaa painiketta klikkaamalla)