Miehittäjä siirtää henkilöstöä ja sotilaita pois ydinvoimalalta – tiedustelulta varoitus

Ukrainan mukaan Zaporižžjan vallatun voimalan venäläishenkilökunta on saanut määräyksen poistua paikalta.
Venäläisjoukkoja voimalan edustalla Ukrainassa. LEHTIKUVA / AFP, AFP / LEHTIKUVA / OLGA MALTSEVA
Venäläisjoukkoja voimalan edustalla Ukrainassa. LEHTIKUVA / AFP, AFP / LEHTIKUVA / OLGA MALTSEVA

Ukrainan sotilastiedustelun mukaan Venäjä on alkanut vähentää läsnäoloaan valtaamallaan Zaporižžjan ydinvoimalla.

Ukrainalaistietojen perusteella voimalalle lähetettyä venäläishenkilökuntaa ja sotilaita vedetään asteittain pois paikalta.

Kolmen Venäjän valtion energiayhtiö Rosatomin työntekijän kerrotaan jo lähteneen. Rosatomin kanssa sopimuksen tehneitä ukrainalaistyöntekijöitä on taas tiedustelun mukaan ohjeistettu jättämään voimala ensi viikon keskiviikkoon mennessä.

Ukrainan sotilastiedustelun mukaan Venäjä on myös vähentänyt joukkojensa partiointia voimala-alueella.

Voimalalla yhä olevaa henkilökuntaa on ukrainalaisten mukaan taas ohjeistettu ”syyttämään mahdollisessa hätätilanteessa Ukrainaa”.

Ukraina on varoitellut toistuvasti Venäjän valmistautuneen aiheuttamaan jonkinlaisen onnettomuuden Zaporižžjassa. Kahovkan padon räjäyttäminen on vahvistanut ukrainalaisten huolia.

Sota loppuu vasta kun saavutetaan Moskovan kannalta pitkäaikainen, luotettava ja kestävä ratkaisu, sanoo Venäjän ulkoministeri.
Kun sota on on ulkoistettu sopimussotilaille eikä reserviläisille, hyväksyy venäläinen yhteiskunta poikkeuksellisetkin tappiot, arvioi Konstantin Ivanov.
Alimiehitetty Venäjän armeija ei pysty toteuttamaan useisiin vaiheisiin perustuvaa suunnitelmaa Donetskin alueella.
Mainos