Ilmailualan Unioni IAU on ilmoittanut jälleen uudesta työnseisauksesta perjantaille 25. heinäkuuta, valtakunnansovittelija kertoi viestipalvelu X:ssä torstaina.
Uusi ilmoitus koskee useita yhtiöitä.
Valtakunnansovittelijan mukaan tilanne on ”vaikea” ja sovittelu jatkuu 12. heinäkuuta.
IAU on ilmoittanut aiemmin mahdollisista työnseisauksista ajankohdille 16., 18., 21. ja 23. heinäkuuta.
Kokoomuksen kansanedustaja Mia Laiho kommentoi tilannetta viestipalvelu X:ssä.
– Tullaanko näkemään kohta Finnairin loppu ja sen seurauksena ulkomaiset yritykset tulevat hoitamaan sekä lentoliikenteen että maapalvelut? Kompromissihalukkuutta tarvitaan vaikeassa tilanteessa molemmin puolin, Laiho kirjoittaa.
Ilmailualan Unionin ja Paltan työriita on kestänyt jo tammikuusta lähtien.
Lentoliikenteen palveluja koskevassa työriidassa kiistaa on ennen kaikkea palkankorotusten tasosta.
Tullaanko näkemään kohta Finnairin loppu ja sen seurauksena ulkomaiset yritykset tulevat hoitamaan sekä lentoliikenteen että maapalvelut? Kompromissihalukkuutta tarvitaan vaikeassa tilanteessa molemminpuolin. #lakko #finnair #lennot https://t.co/7wdE4Jr6hB
— Mia Laiho (@MiaLaiho) July 10, 2025





