Maavoimilla on tällä viikolla taisteluharjoitus Pohjois-Suomessa Rovaniemen ja Rovajärven alueella 29.8.-2.9.2022. Harjoitukseen osallistuu sotilaita myös Ruotsista ja Iso-Britanniasta.
Pääosan Maavoimien harjoitusjoukosta muodostavat Jääkäriprikaati, Kainuun prikaati sekä Karjalan prikaati. Osallistujia on myös Maavoimien esikunnasta, Kaartin jääkärirykmentistä, Porin prikaatista ja Lapin rajavartiostosta.
Harjoitukseen osallistuu noin 200 henkilökuntaan kuuluvaa ja noin 1 300 varusmiestä ja reserviläistä. Harjoituksen johtaa maavoimien valmiuspäällikkö eversti Kari Kaakinen.
Ruotsista harjoitukseen osallistuu noin 880 henkilöä ja Britanniasta 80 henkilöä.
Harjoituksen tavoitteena on lisätä taktista ja teknistä yhteensopivuutta sekä parantaa kykyä ottaa vastaan Ruotsin maavoimien joukkoja Pohjois-Suomeen sekä järjestää näiden joukkojen tarvitsema isäntämaatuki.
#VigilantKnife-harjoituksen taisteluvaihe on alkanut Pohjois-Suomessa. 🇫🇮, 🇸🇪 ja 🇬🇧 joukot ovat valmistautuneet tulevien päivien toimiin huolella.#maavoimat #together #fise pic.twitter.com/RC5Wga6zFl
— Maavoimat (@Maavoimat) August 29, 2022





