Lupaavan koronarokotteen massatuotannosta sopimus

Oxfordin yliopiston rokotteen on arvioitu valmistuvan aikaisintaan syyskuussa.

Ruotsalais-brittiläinen lääkeyhtiö AstraZeneca ilmoittaa solmineensa sopimuksen Oxfordin yliopiston tutkijoiden kehittämän koronavirusrokotteen massatuotannosta.

ChAdOx1 nCoV-19 -rokotteen laajojen ihmiskokeiden ensimmäisiä tuloksia odotetaan kesäkuun puolivälissä. Ennätysvauhtia kehitettyä rokotetta on lupailtu markkinoille jo syyskuussa, jos tuote osoittautuu tehokkaaksi ja turvalliseksi ihmiskäyttöön.

Britannian terveysministeri Matt Hancock kertoi pitävänsä sopimusta äärimmäisen hyvänä uutisena. Tuotannon yksityiskohdista sovitaan BBC Radio 4:n mukaan lähiviikkojen aikana.

AstraZenecan mukaan yleishyödyllisestä tuotannosta veloitetaan vain tuotannon ja jakelun aiheuttamat suorat kustannukset.

Yli sadasta meneillään olevasta rokotehankkeesta useat ovat jo edenneet ihmiskokeisiin. Britanniassa Imperial College London -yliopisto kertoo aloittavansa laajemmat kokeet kesällä.

Oxfordin Jenner-instituutin kehittämä kokeellinen rokote pohjautuu simpansseista eristettyyn ja laboratoriossa heikennettyyn adenovirukseen, joka ei voi lisääntyä ihmissoluissa. Yleensä noin viisi vuotta kestävä tutkimustyö on tiivistetty vain muutamaan kuukauteen.

Jenner-instituutin tutkijaryhmä hyödynsi työssään viimevuotista hanketta toiseen koronavirukseen kehitettävästä rokotteesta. Ensimmäisessä vaiheessa rokotetta testataan 18–55-vuotiaiden ryhmässä 510 vapaaehtoisella. Puolet saa rokotteen ja kontrolliryhmä meningokokkirokotteen, jolla ei ole tehoa SARS-CoV-2-virusta vastaan.

LUE MYÖS:
Tämä ryhmä lupaa miljoonia rokotteita jo syyskuuksi (VU 28.4.2020)

Mainos