Alkavaa ruskaa Keuruun Huhkojärvellä 29. syyskuuta 2025. LEHTIKUVA / HEIKKI SAUKKOMAA

Lokakuu alkaa lämpimänä, ensi viikolla säässä raju käänne

Aurinkoiset ja lämpimät kelit palaavat ainakin hetkeksi.
MAINOS (artikkeli jatkuu alla)

Lokakuu alkaa Suomessa tavallista lämpimämmässä säässä, ennustaa tuore Euroopan keskipitkien sääennusteiden keskuksen (ECMWF) kuukausiennuste.

Tilanteessa on kuitenkin alueellisia vaihteluita. Forecan meteorologin Joanna Rinteen mukaan tällä eli 29. syyskuuta alkavalla viikolla Suomi näyttää jakautuvan viikon keskilämpötilojen suhteen kahteen osaan.

– Maan etelä- ja keskiosassa viikko on 1–2 astetta tavanomaista viileämpi, mutta Lapissa 1–3 astetta tavanomaista lämpimämpi. Sateita tulee koko maassa vähemmän kuin samaan aikaan vuodesta yleensä, Joanna Rinne sanoo blogissa.

Tällä viikolla Suomessa sää on päivittäisennusteen mukaan ainakin perjantaihin asti poutaista ja suuressa osassa maata myös aurinkoista, vaikka pilvisyys vaihteleekin sekä alueittain että päivien mittaan.

– Viikonloppuna paikallisten sateiden mahdollisuus kasvaa hieman, vaikka silloinkin sää pysyy suuressa osassa maata poutaisena, Rinne kertoo.

Viikon kuluessa päivälämpötilat voivat nousta paikoitellen yli kymmeneen asteeseen.

– Yöt ovat kylmiä, ja hallaa ja yöpakkasta voi esiintyä selkeillä alueilla paikallisesti koko maassa, Rinne kertoo.

Vaikka lokakuu alkaa tällä viikolla lämpimissä merkeissä, ensi viikolla eli 6. lokakuuta alkavalla viikolla säässä otetaan askel kohti syksyisempää säätä. Lämpötilojen laskun myötä myös sademäärien ennustetaan kasvavan.

Kuukausiennuste ulottuu lokakuun 13. ja lokakuun 20. alkaville viikoille. Rinne huomauttaa, että näiden osalta sateiden ennustettavuus on jo heikkoa.

Pitkän ajan sääennusteet kertovat viikon tai kuukauden keskimääräisestä säästä, eivät yksittäisten päivien säästä. Keskimääräiset lukemat voivat toteutua monella eri tavalla. Sään vaihtelu viikkojen ja kuukausien sisällä voi siis olla suurta.

Poimintoja videosisällöistämme
MAINOS (sisältö jatkuu alla)
Uusimmat
Sää

Harmaus ei helpota

Pilvistä tihkusäätä on luvassa vielä monta päivää.

Sää

Harmaus ei helpota

Pilvistä tihkusäätä on luvassa vielä monta päivää.

MAINOS (sisältö jatkuu alla)
MAINOS

Opi sukeltamaan, ajattele kuin valkohai!

Suositut sukelluskurssit kokeneiden ammattilaisten johdolla. Verkkokaupassamme voit räätälöidä itsellesi sopivan paketin.
Tarjous

MUISTA LOGO!

Oy Sarin sukellus Ab
Roihupellon maauimala, Niinistö

Hyvä Verkkouutisten lukija,

Kehitämme palveluamme ja testaamme uusia sisältöformaatteja erityisesti mobiililaitteille. Haluaisitko osallistua testiin tässä ja nyt? Se vie vain muutaman minuutin.

(Uusi sisältö aukeaa painiketta klikkaamalla)