Matkustajia Helsinki-Vantaan lentoasemalla Vantaalla 13. joulukuuta 2024. Finnairin lentäjät olivat lakossa jälleen. Noin 150 lentoa oli peruttu. Suomen Liikennelentäjäliitto ja Finnairia edustava Palvelualojen työnantajat Palta ovat neuvotelleet uudesta työehtosopimuksesta elokuusta lähtien. LEHTIKUVA/HEIKKI SAUKKOMAA

Lisää peruutuksia odotettavissa – Finnairin lentäjät kiristävät lakkoruuvia

Palvelualojen työnantajat Palta olisi hyväksynyt sovintoehdotuksen.
MAINOS (artikkeli jatkuu alla)

Palvelualojen työnantajat Palta ja Suomen Liikennelentäjäliitto SLL antoivat eilen vastauksensa valtakunnansovittelijan maanantaina tekemään sovintoehdotukseen Finnairin liikennelentäjiä koskevassa työriidassa.

Palta olisi ollut valmis hyväksymään sovintoehdotuksen, mutta SLL ilmoitti hylkäävänsä sen.

Lisäksi SLL ilmoitti kiristävänsä työtaistelutoimia entisestään velvoittamalla jäseniään pitäytymään julkaistussa työvuorolistassa, mikä estää työvuorojen vaihtamisen. Ennestään voimassa ovat jo varallaolo-, vapaapäivätyö-, ylityö- ja reservihakukiellot.

Kiristyneet työtaistelutoimet tulevat käytännössä johtamaan Paltan mukaan vielä nykyistäkin useampien lentojen peruuntumiseen. Se astuu voimaan 1. maaliskuuta kesken koululaisten hiihtolomakauden ja kestää ilmoituksen mukaan 15. maaliskuuta saakka.

– On täysin poikkeuksellista, että työehtosopimusneuvotteluissa ajaudutaan näin pitkittyneeseen riitaan, jossa kolmaskaan sovintoehdotus ei kelpaa ja työtaistelutoimia kovennetaan, kun pitäisi päinvastoin pyrkiä kohti ratkaisua. Olemme aivan umpikujassa tällä hetkellä, neuvottelujohtaja Heini Wiik-Blåfield Paltasta sanoo.

Sovintoehdotus oli järjestyksessään jo kolmas, joista SLL on torjunut jokaisen. Neuvottelut lentäjien työehdoista ovat jatkuneet jo lähes puoli vuotta, mutta edelleenkään SLL ei Wiik-Blåfieldin mukaan kykene ratkaisuun.

– Työnantajapuoli on ollut valmis joustamaan lähes kaikista tavoitteistaan. SLL:n tekstivaatimusten kustannusvaikutukset ovat edelleen täysin ylimitoitettuja, ja sellaisenaan ilman tasapainottavia elementtejä työnantajalle mahdottomia hyväksyä, hän jatkaa.

Seuraavista neuvotteluista ei ole vielä sovittu.

MAINOS (sisältö jatkuu alla)
Uusimmat
MAINOS (sisältö jatkuu alla)
MAINOS

Opi sukeltamaan, ajattele kuin valkohai!

Suositut sukelluskurssit kokeneiden ammattilaisten johdolla. Verkkokaupassamme voit räätälöidä itsellesi sopivan paketin.
Tarjous

MUISTA LOGO!

Oy Sarin sukellus Ab
Roihupellon maauimala, Niinistö

Hyvä Verkkouutisten lukija,

Kehitämme palveluamme ja testaamme uusia sisältöformaatteja erityisesti mobiililaitteille. Haluaisitko osallistua testiin tässä ja nyt? Se vie vain muutaman minuutin.

(Uusi sisältö aukeaa painiketta klikkaamalla)