Liike Nytin aluevaltuutettu siirtyi kokoomukseen

Kokoomus kasvattaa asemaansa Varsinais-Suomen hyvinvointialueen suurimpana ryhmänä.
Laura Riski.
Laura Riski.

Liike Nytin aluevaltuutettu Laura Riski on siirtynyt kokoomuksen riveihin. Muutoksen myötä Riski täydentää kokoomuksen Varsinais-Suomen aluevaltuustoryhmän 20-henkiseksi.

– Olen tämän vuoden aikana tehnyt hyvää yhteistyötä kokoomuksen valtuustoryhmän kanssa. Koen, että omat näkemykseni ovat hyvin samankaltaiset, joten siirtyminen kokoomukseen on hyvin luonteva, Laura Riski toteaa tiedotteessa.

Riski on toiminut kuluneella kaudella aluevaltuutettuna ja pelastuslautakunnan jäsenenä. Kokoomuksen aluevaltuustoryhmä kasvattaa asemaansa suurimpana aluevaltuustoryhmänä.

– Tämä on erittäin hieno asia. Saamme Laurasta innokkaan ja aktiivisen ryhmän jäsenen, aluevaltuustoryhmän puheenjohtaja Toni Forsblom sanoo.

Varsinais-Suomen kokoomuksen toiminnanjohtaja Juha Rantasaari on tyytyväinen Riskin päätökseen siirtyä kokoomukseen.

– Lauran liittyminen joukkueeseemme kertoo luottamuksesta politiikkaamme kohtaan. Olen tyytyväinen Lauran ratkaisuun jatkaa politiikkaansa osana kokoomusta, Rantasaari toteaa.

Pääministerin mukaan Wille Rydmanin esittämistä avustuskriteereistä eri ole hallituksessa sopua.
Valtiovarainvaliokunta sai valmiiksi mietintönsä valtion toisesta lisätalousarviosta.
Tilanteeseen tarvitaan ratkaisu nopeasti, sanoo Jarno Limnell.
Mainos