Kreikan rannikkovartioston kiinniottamia siirtolaisia rahtilaivasta Lavrion satamassa Ateenan eteläpuolella 10. heinäkuuta 2025. Siirtolaiset tuotiin Kreetalta, jonne yli 2 000 ihmistä on saapunut Libyasta viime viikolla. Tämä on herättänyt suuttumusta paikallisviranomaisten ja matkailuyrittäjien keskuudessa pääministeri Kyriakos Mitsotakisin kotisaarella. AFP/LEHTIKUVA/ARIS MESSINIS

Libyassa kypsyy vakavia uhkia Euroopalle

Tätä viestiä Italia ja Kreikka yrittävät välittää EU- ja Nato-liittolaisilleen vailla suurempaa menestystä.
MAINOS (artikkeli jatkuu alla)

Libyasta lähtevät muuttovirrat ovat jälleen kasvussa samaan aikaan, kun Italia on yhä huolestuneempi Venäjän kasvavasta vaikutusvallasta epävakaassa Libyassa, kirjoittaa Politico.

Italian ulkoministeri Antonio Tajani on kuvaillut Libyaa ”hätätilanteeksi, johon Euroopan on puututtava yhdessä”, mutta eurooppalainen yritys edistyä diplomaattisesti viime viikolla rappeutui farssiksi.

EU:n muuttoliikekomissaari Magnus Brunner sekä Italian, Kreikan ja Maltan ministerit julistettiin ”ei-toivotuksi henkilöksi” Benghazissa, joka on Libyan itäisen johtajan Khalifa Haftarin hallintoalue. Määrittelemättömistä ”rikkomuksista” syytettynä valtuuskunta määrättiin poistumaan maasta.

– Venäjän rooli Libyassa jatkaa laajentumistaan, ja se käyttää sitä Afrikan strategiansa keskeisenä solmukohtana, varoitti eräs seuraa asiaa tarkasti EU-diplomaatti.

Diplomaatti lisäsi, että Libyan poliittisesti kytköksissä oleva salakuljetusverkosto tukee Venäjän strategisia toimia, auttaa Moskovaa kiertämään pakotteita ja tekemään muuttoliikkeestä aseen.

Italia ja Kreikka tietävät, että Libyan kaltaisen monimutkaisen ongelman ratkaiseminen vaatii tukea suurilta liittolaisilta, kuten Yhdysvalloilta ja Ranskalta. Tähän mennessä näiden liittolaisten vastaus on kuitenkin ollut vaatimaton.

Maahanmuutto jälleen asialistan kärjessä

Kreikan hallitus ilmoitti viime keskiviikkona tiukoista uusista muuttoliikesäännöistä kamppaillessaan Libyasta Kreetalle saapuvien tulijoiden määrän äkillisen kasvun kanssa turistikauden huipulla.

– Hätätilanne vaatii hätätoimenpiteitä, ja siksi Kreikan hallitus on päättänyt ilmoittaa Euroopan komissiolle, että … se keskeyttää turvapaikkahakemusten käsittelyn, aluksi kolmeksi kuukaudeksi, Pohjois-Afrikasta meritse Kreikkaan saapuvien osalta, Kreikan pääministeri Kyriakos Mitsotakis kertoi.

Noin 9 000 ihmistä on saapunut Kreetalle Libyasta vuoden alusta lähtien, useimmat heistä viime viikkoina, mikä on jo lähes kaksinkertainen määrä koko vuoden 2024 määrään verrattuna. Pelkästään viime viikolla yli 2 000 maahanmuuttajaa rantautui Kreetalla.

Kreikan toimet myös herättänyt Italiassa pelkoja siitä, että lisää maahanmuuttajia työnnetään Italian vesille.

Venäläiset portilla

Äskettäinen venäläisten aseiden esittely Benghazissa sotilasparaatissa osoitti Kremlin kasvavan läheisyyden Haftariin.

Venäjä haluaa tukikohdan Välimerelle, varsinkin sen jälkeen, kun Syyrian uudet viranomaiset irtisanoivat Moskovan vuokrasopimuksen Tartusin satamasta Bashar al-Assadin kukistumisen jälkeen.

Italian ulkoministeri Tajani varoittaa säännöllisesti, että Libya on todennäköisin kohde korvaavalle laivastotukikohdalle.

Poimintoja videosisällöistämme
MAINOS (sisältö jatkuu alla)
Uusimmat
MAINOS (sisältö jatkuu alla)
MAINOS

Opi sukeltamaan, ajattele kuin valkohai!

Suositut sukelluskurssit kokeneiden ammattilaisten johdolla. Verkkokaupassamme voit räätälöidä itsellesi sopivan paketin.
Tarjous

MUISTA LOGO!

Oy Sarin sukellus Ab
Roihupellon maauimala, Niinistö

Hyvä Verkkouutisten lukija,

Kehitämme palveluamme ja testaamme uusia sisältöformaatteja erityisesti mobiililaitteille. Haluaisitko osallistua testiin tässä ja nyt? Se vie vain muutaman minuutin.

(Uusi sisältö aukeaa painiketta klikkaamalla)